Молът тази седмица се оказа арена на улично хулиганство. Това даде повод да погледнем Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Оказва се, той е от 1958 г., като през времето е претърпял малко промени. За това предупреждава авторът на трудове за детската агресия доц. Катерина Дончева. С нея разговаря Виктория Бояджиева.
„Похвално е, че обществото реагира на това, което се случи. Подобно поведение е социално неприемливо. Това излиза от рамките на нормалното тийнейджърско поведение”, каза тя.
Експертът посочи, че тази част от закона, засягаща противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, е нереформирана от дълго време. И посочи, че към момента в България има две възпитателни училища – интернати, а местните комисии и съда трудно взимат решение деца да бъдат настанени в такъв тип институции. Дончева каза, че няма и достатъчно алтернативни услуги за такива деца. И подчерта, че, за да се стигне до такива прояви, означава че има проблем при тези малолетни или непълнолетни лица.
Дончева каза, че факторите, които определят поведението на децата са семейството и средата извън него – улицата. Тя заяви, че тийнеджйърите имат нужда от поставяне на граници и правила. И призова родителите да прекарват повече време с децата си, за да ги предпазят от негативното влияние.
0 Коментара