Анри Кулев иска да измести по-голямата част от снимките на следващия си високобюджетен пълнометражен игрален филм "Пилоти" в старата аерогара на Бургас край Сарафово, която днес е неизползваема. Той разкри плановете си по време на представяне на филми, които кандидатстват за финансиране в първата за тази година сесия на фонд "Култура" на Община Бургас.
Общо три игрални и два късометражни филма с автори Анри Кулев, Севда Шишманова, Атанас Михайлов, Филип Ангелов и Катерина Ламбринова, както и Памела Трифонова, търсят подкрепата на фонда, за да осъществят частично или цялостно снимките си в морския град и околността. Предстои комисията да обяви решението си кои от тях ще финансира.
Анри Кулев описа "Пилоти" като история за "онези съвършено незаслужено забравени млади момчета, оставили живота си в защитата на София" по време на Втората световна война и бомбандировките над столицата през 1943 г. "Това не е филм, който е директно и изцяло за капитан Димитър Списаревски, но той е част от тази група заедно със Стоян Стоянов. Филмът обаче се занимава с младостта и героизма и значението на погубения живот на тези млади хора за България", каза Кулев и допълни, че продукцията има подкрепата на Националния филмов център и Българската национална телевизия. В момента продукцията провежда и кастинг за главните роли на пилотите.
Той обясни, че част от живота на героите на филма действително е свързан с Бургас, тъй като по онова време има три основни летища в страната - едното е в Божурище, другото е в Казанлък, а третото - в морския град, където те провеждат полетите си и с който е свързан и личният им живот. Кулев добави, че първоначално екипът е предвиждал кратки снимки в Бургас, но неочакваното откритие на старата сграда на аерогара Бургас е променило изцяло плановете им да изместят почти целия снимачен процес в града. Сградата и хамбарът към нея са построени от френската авиокомпания "Седна" през 1928 година в местността Соката край Сарафово и днес са неизползваеми. Според режисьора това е "истинско съкровище", защото въпреки окаяното си състояние, мястото е съхранено и може да бъде преобразено, като по думите му има потенциала да се превърне във впечатляващ музей на авиацията на открито. Намерения за филмови снимки на мястото са подкрепени и от германо-българската компания - концесионер на летището „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД, допълни Кулев.
Проектът, представен от режисьора, сценарист и актьор Атанас Михайлов, е за игрален филм със заглавие "Един грам живот". Продукцията има кауза, свързана с превенцията на употребата на наркотици сред децата и подрастващите. Статистиката в България показва, че долната възрастова граница при децата и първият им контакт с наркотиците е спаднала до 9-10-годишна възраст, посочи Михайлов. "Това не е поредният филм, който цели да покаже житейска история или красиви места, а да предпазва и буквално да спасява човешките съдби и в частност - детските", каза още авторът. Той обясни, че работи по този проект вече повече от година и половина. За създаването на сценария се позовава на четири истински истории, които открива след многобройни срещи със семейства, преживяващи болката от срещата на децата им с наркотиците.
Изборът да снима в Бургас Михайлов обясни с твърдението, че е град, който е силно ангажиран с това как живеят и как се чувстват хората в него. Сред потвърдилите своето участие в проекта знаменитости той открои Ренета Камберова, Станислав Иванов, Ивайло Захариев и Тервел Пулев. Има преговори в "Един грам живот" да се появят още и футболистът Димитър Бербатов и баскетболистът Александър Везенков. Лентата ще се разпространява от "Александра филмс", но основната му цел ще бъде да се покаже безплатно в колкото се може повече български училища, за да изпълни каузата си и да има ефект за превенция срещу употребата на наркотици, обясни още режисьорът.
/БТА/
Фармацевти искат запазване на хибридния модел за електронни рецепти и отлагане на новите правила от 1 април. Становището е обсъдено на пролетната конфер…
0 Коментара