1958-а – предишната Година на Земното куче в 60-годишния цикъл на китайския календар, е доста спокойна година в сравнение с другите. На Земята непрекъснато има природни катаклизми, но точно тогава те нито са много на брой, нито с огромни поражения.
Най-силното земетресение през 1958 г. удря Аляска с магнитуд 7,8 на 9 юли. Предизвиква свлачище и мегацунами в залива Литуя бей, вълните се простират на 525 метра. Данни за жертви обаче няма. Друго по-голямо природно бедствие е тайфунът Ида в Япония, който убива 1269 души в Хоншу. Общо взето с това се изчерпват големите катаклизми.
На пръстите на едната ръка се броят по-големите въздушни и морски катастрофи. На 14 август 1958 г. самолет на холандската компания KLM се разбива в морето с 99 души на борда. 6 февруари пък е черен ден за “Манчестър Юнайтед”. 7 футболисти са сред 21 жертви на авиотрагедия в Мюнхен. Британският отбор се прибира със самолета след мач за европейската купа в Югославия. 23-ма души обаче оцеляват, сред тях треньорът Мат Бъсби и няколко играчи.
Морето взема стотици жертви в Залива на Измит на 1 март. Турски пътнически кораб потъва и загиват най-малко 300 души.
ИКОНОМИКА
През април безработицата в Детройт достига 20% и това е пикът на рецесията от 1958 г. в САЩ. Наричана е още рецесията на Айзенхауер и представлява остър срив в световната икономика. Ефектът от рецесията стига до Канада и Европа и много производства затварят. Икономическият спад трае обаче само 8 месеца и е оценен като умерен. В края на 1958 г. икономиката тръгва към нови висоти.
Най-голямото икономическо събитие на 1958 г. обаче започва на 1 януари, когато тръгва Европейската икономическа общност. Нейната цел е икономическа интеграция и общ пазар първоначално между 6 страни членки, а по-късно се трансформира в Европейска общност, която става стълб на Евросъюза.
СЪЮЗИ
Много други събития на 1958 г. са свързани с обединение. На 1 февруари Египет и Сирия се сливат в Обединена Арабска република. Гамал Абдел Насър става първият ѝ президент. На 14 февруари хашемитските кралства Ирак и Йордания се обединяват в Арабска федерация, начело на която застава иракският крал Файсал II. На 27 януари във Вашингтон е подписано съветско-американско културно-образователно споразумение, известно като съглашението “Лейси-Зарубин”.
ПОЛИТИЦИ
На 27 март Никита Хрушчов става министър-председател на Съветския съюз.
На 1 юни Шарл дьо Гол се връща във властта във Франция след оттегляне и поема управлението с укази за 6 месеца. На 21 декември генералът е избран за президент на Петата република.
В Унгария на 16 юни е обесен Имре Наги – за предателство. Той е премиер по време на антисъветската революция през 1956 г. Бунтът е потушен от съветските войски. След таен процес Имре Наги увисва на въжето.
БУНТОВЕ
На 13 май френско-алжирски демонстранти завземат правителствените сгради в Алжир, което довежда до военен преврат.
В Ирак избухва революцията от 14 юли. Крал Файсал е убит, Абдул Касим поема властта. На 30 август – 1 септември пламват бунтове в Нотинг Хил, Лондон, между бели и чернокожи.
На 3 април революционната армия на Фидел Кастро започва да атакува Хавана. На 29 декември бунтовническите сили, командвани от Че Гевара, нахлуват в град Санта Клара. Диктаторът Батиста подава оставка 2 дни по-късно, в нощта на 31 декември.
30 юни слага край на войната при Ифни. Известна и като Забравената война, тя е поредица от въоръжени нахлувания в испанска Западна Африка от Мароко. Част е от общото движение за деколонизация на Африка.
ЯДРЕНИ СЮЖЕТИ
Една от най-натоварените теми през 1958 г. е свързана с ядрените оръжия.
На 11 март американски бомбардировач Б-47 случайно изпуска атомна бомба над Марс Блъф, Южна Каролина. Тя няма бойна глава, но конвенционалният ѝ експлозив разрушава къща и ранява няколко души.
На 5 февруари бомбардирдировач Б-47 и изтребител Ф-86 се сблъскват над о-в Тайби край брега на щата Джорджия. Екипажът на Б-47 аварийно хвърля в океана водородната бомба “Марк 15”, която е на борда. Тя тежи 3500 кг и се изгубва завинаги в залива Уосо.
27 август – САЩ започват ядрени опити в Южния Атлантик. На 30 септември СССР извършва ядрен опит на о. Нова Земя в Северния ледовит океан
3 август – атомната подводница “Наутилус” става първият съд, който пресича Северния полюс под вода.
25 февруари – британецът Бертранд Ръсел започва кампания за ядрено разоръжаване.
4 - 7 април – първи протестни походи за кампанията за ядрено разоръжаване от Хайд Парк, Лондон, до Алдърмастън, Бъркшър, с искания за забрана на ядрените оръжия
САЩ, СССР и Великобритания се договарят да спрат тестовете на атомни бомби за 3 години.
0 Коментара