Серия от промени в закона за туризма, които се опитват да решат конкретен частен въпрос, са предложили депутати от ДБ и изключеният от ПП Даниел Лорер. Промените ще засегнат само националните курорти, и то само онези от тях, при които собственикът на техническата инфраструктура не е конкретната община, а е частно лице. Тези национални курорти се броят на пръсти, а конкретните текстове ще засегнат най-сериозно един от тях, коментират запознати.
Според предложените промени министърът на туризма занапред ще определя нов вид парична вноска в размер от 1,50 до 3 лв. от всяка нощувка в националните курорти, като вноската ще е в полза на собственика на техническата инфраструктура. Целта е с тази сума да се осигурят средства за поддържане на инфраструктурата и обществения ред.
Пари за поддържане на същата техническа инфраструктура обаче се събират и по друга линия - чрез туристическия данък. В закона за местните данъци и такси има изрична препратка за какво точно се изразходват постъпленията от туристически данък и поддръжката на инфраструктурата е сред тези дейности. Тези пари постъпват в общините, като туристическият данък може да е в размер от 20 стотинки до 3 лв. на всяка нощувка.
Има много малко национални курорти, при които техническата инфраструктура не е собственост на общината, и промените в закона за туризма целят да решат този проблем. Такъв е случаят с курортите "Албена" и "Златни пясъци". Докато в "Албена" обаче и хотелите, и инфраструктурата са под обща шапка на собственост, в "Златни пясъци" има хотели, които не са собственост на дружеството.
Според предложените изменения хотелиерите в този случай ще плащат два вида суми върху всяка нощувка - новата парична вноска, която може да стига до 3 лв., и отделно от това туристически данък, но в силно намален диапазон - от 10 до 30 стотинки на нощувка вместо сегашните от 20 стотинки до 3 лв.
Според вносителите на предложението разходите по поддръжка на техническата инфраструктура са непосилна тежест за собствениците на техническата инфраструктура и затруднява тяхната дейност. Според депутатите, подписали предложенията, това ще разпредели финансовата тежест върху повече лица и ще запълни законова празнота.
Предложението е получило много сериозни критики от Българската асоциация на заведенията. В становището се изтъква, че в момента на първо място няма уредба, която да уточнява начина за даване на статут на национален курорт. Изтъква се, че евентуалните получатели на този финансов ресурс като частни субекти трудно ще може да бъдат контролирани как инвестират вноските, няма яснота какво ще се случва с неизразходваните вноски, възниква риск от конфликт на интереси през възлагане на дейности по поддръжка на дъщерни дружества и др.
Интересно е, че част от хотелите в "Златни пясъци" са застанали в подкрепа на новите парични вноски, като изтъкват колко важно е собственикът на инфраструктурата да бъде подсигурен за поддържането ѝ. Становището е подписано от 48 представители на хотели.
Според източници на "Сега" обаче има и хотелиери, които са категорично против. Самият размер на вноската се сочи като много висок на фона на действащия данък и има опасения, че за по-отдалечените хотели ефектът ще е негативен. Като действителен собственик на "Златни пясъци" АД с контрол над 50% във фирмения регистър е посочен Славчо Христов.
Интересна е и липсата на становище по същество от страна на министерството на туризма. В предоставеното такова само се казва, че министърът ще заеме позиция, след като се запознае с аргументите на бизнеса.
Източник: Сега
0 Коментара