Въвеждането на еврото в България няма да оскъпи застраховките. „Ние просто сменяме валутите, а те не са част от ценообразуването”. Това заяви Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи и изпълнителен директор на едно от застрахователните дружества у нас.

В предаването "Ревизия" по NOVA NEWS той коментира процеса по въвеждане на единната валута и как това ще се отрази и на потребителите и на застрахователите.

Причината - оказва, че голяма част от хората не са наясно какво трябва да правят или пък да не правят по отношение на застраховането си.

"Да, това е важен момент - влизането в еврото. Има много въпроси, но няма място за притеснение.

Ние от десетки години сме приели фиксиран курс лев/евро и ще бъде приложен именно той. Вече повечето компании са внедрили двойната визуализация, хората още от сега виждат премията, която трябва да платят в евро. Няма място за притеснение", обясни Ангелов.

По думите му, хората не трябва да преподписват нови догори, всичко ще стане автоматично, а самите компании вече са напълно готови, като вече са започнали да печатат цените и в евро, и в лева. Така всеки ще знае колко пари ще дължи в евро при следващото си плащане от много по-ранен период.

Самото евро по никакъв начин не предполага последната вноска например по вече сключена застраховка да се промени.

Големият въпрос обаче е дали еврото ще увеличи цените на застраховките?

"Няма шанс да има оскъпяване от еврото. Има си фиксиран курс, има си закон за приемане на еврото. Вноската ще бъде в същия размер, просто ще бъде дължима в евро. Няма причина да смятаме, че еврото ще повиши застраховките, ние просто преминаваме от една валута към друга. Този компонент не присъства в определянето на цената. Там влияят други фактори - щетимост, нарушения и т.н".

Според експерта, пазарът към момента е стабилен и не очаква ефектът на спекулата поне на него.

"Еврото ще направи пазара по-атрактивен, еврото ще ни даде по-лесен достъп до различни финансови инструменти. Генерално ще окаже положително влияние. Но поевтиняването на полиците зависи от честото на възникване на събитието, от цените на лечението например при такъв тип застраховка, от много неща, но не и от еврото".

В същото време съмненията на потребителите, че ако сключат какъвто и да било договор за застраховка, обезщетението при злополука ще бъде изплатено - остават.

"Със сигурност има злоупотреби, но ние направихме проучване, което показа, че всеки трети не вярва, че ще получи обезщетение. Но когато поискахме отговор на въпроса обаче колко реално са получили обезщетение, то се оказа, че са около 90%.

Тези 10%, които не са, са най-шумните и ние задълбахме да видим каква е причината. Много от тях не са прочели договорите, много от тях са направили например допълнителна постройка, която не е узаконена, нямат нотариален акт. Има доста такива примери".

Ангелов признава и че секторът има ангажимент към популяризирането на застраховките сред населението, но твърди, че това трябва да стане чрез подкрепата на държавата - например като има часове по темата още в училище.

Какво показват числата?

Говорим си за застраховки, защото те са част от финансовия живот на страната, защото са важна част от нашия личен живот и доста често - задължителна част от него.

Като например застраховката "Гражданска отговорност", която всеки шофьор трябва да сключи, ако иска да кара автомобил в България законно и със защита срещу произшествия.

Процесът по преминаване към еврото в страната ще бъде плавен и сравнително ясен, но въпросителните остават, а като че никой не се сети да ни разкаже какво ще се случи с превалутирането на полиците по застраховките ни.

Пазарът на застрахователни полици у нас - особено този за т.нар. общ застраховка, в която влиза граждаднската отговорност - е силно конкурентен. Поровихме се в числата на Комисията за финансов надзор, за да ви представим интересни данни.

Оказва, че през миналата година активите на застрахователите са надминали 11 млрд. лв. и бележат ръст от 6%.

Разбира се, огромната част от тях работят в профилите на общото застраховане - цели 70%. Други 17% предлагат и животозастраховане, останалите 13% са за презастрахователите и брокерите. Сами разбирате, че тези компании управляват много от нашите пари и те трябва да се инвестират, за да не ги изяде инфлацията.

Родните фирми играят на сигурно - цели 47% от парите се инвестират в облигации - най-сигурното убежище. Други 25% са в т.нар. договорни фондове и едва 6% се държат на депозит.

Напълно очаквано - при валутите преобладава еврото, после лев, много малко долар. Всичко това се прави, за да могат застрахователите да печелят, да пазят парите и да запазват стойността им.

Така крайната средна цена на застрахователна полица гражданска отговорност достига до 210-220 лв. Цената е ниска в сравнение с Европа, това е сигурно.

Част от причината се крие в конкурентния пазар - цели 47 компании има на него. Другата част обаче крие проблемите - неизплащане на застраховките, бавене на срокове, мотаене, намалени обезщетения.