Камарата на автомобилните превозвачи в България излее със становище за последните промени в Закона за движение по пътищата, които са свързани с глобите, които ще се налагат след заснемане от камерите на тол системата. Според нея се създава опасен прецедент и задават редица съществени въпроси.

Ето и тяхната позиция:

С последните промени в Закона за движение по пътищата, приети на второ четене от Народното събрание, в България бе извършен опасен и недопустим прецедент. ТОЛ системата се превръща във фактически "електронен съдия". Всяка снимка от безконтролната тол система ще се използва, като доказателство срещу всеки на пътя.

Считаме това за нарушение на принципа на презумпцията за невинност, основополагащ за всяко правово общество. Оттук нататък, ако ТОЛ камера заснеме автомобила ви, вие автоматично сте виновен – снимковият архив от нея ще има голяма тежест, като доказателство за нарушението, което сте направили. Този закон обръща цялата логика на правораздаването, като ви вменява вина по подразбиране и ви натоварва с трудната задача да доказвате невинността си.

Абсурдът е още по-голям, като знаем в какво състояние се намира самата ТОЛ система. Сметната палата преди години сигнализира с доклад за множество слабости и нарушения, но този доклад изчезна. Камерите не са сертифицирани, не минават техническа или метеорологична заверка, а държавата дори не разполага със сорс кода на системата – това беше официално признато от бивш министър на регионалното развитие. В новия закон дори не е записано, че камерите трябва да подлежат на одитиране.

И как е възможно именно за тази система – с всичките си пропуски, скандали и липса на контрол – да се прави опит за нейното превръщане в последна инстанция по отношение на вината на българските граждани?

Какво се случва, ако днес в съда бъде представена снимка от ТОЛ камера, направена преди три години? Ще се приеме ли за валидна, независимо от времето и обстоятелствата? Хиляди са недействителните нарушения назад в годините, за които ние знаем, като дори един фрапантен случай стана обществено достояние. В телевизионно разследване вече беше доказано, че камион е санкциониран за нарушение, което изобщо не е извършил – той не само че не е преминал по маршрута, но дори не е бил в България в този момент. Доказано ТОЛ системата е издавала глоби, които са незаконосъобразни, не само според нас, но и според съда на Европейския съюз. Какво ще се случи с тях сега?

Наред с приетите промени в Закона за движение по пътищата, вчера бяха приети и промени в Закона за пътищата, като общият ни прочит е, че се прави опит да се санира решението на съда на Европейския съюз, което постанови, че санкциите, издавани от Националното тол управление са в разрез с Общностното право.

Всяка една от тези точки показва единствено и само пълната липса на правна логика, държавническа отговорност и гаранции за справедливост. Законът в този си вид легализира технически произвол, лишава гражданите от защита и въвежда авторитарен подход в една фундаментална област от правото. И това ли е част от стратегията на държавата за повишаването на пътната безопасност?