Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.

Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико Търново и Пловдив.

Говорим със заместник-председателя на комисията по образование и наука в НС - Петя Цанкова, народен представител от БСП-ОЛ, от Пазарджик. Днес в комисията влиза за дебат предложението за ново формиране на таксите и възможностите за намаляването им с повече от 25%.

Цанкова съобщи, че днес ще се гледа предложението на ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН таксите да се намалят с 40%. Също така депутатите ще приемат, че студенти преминали поне първи курс обучение платена форма, ще имат право да продължат в следващ етап, с увеличение само 20% на таксата.