Търсенето определя предлагането. Тази стара максима се оказа валидна и за търговците на кръв.

Екипът ни среща търговците в двора на една от големите столични болници. Заговарят ни сами. Искаме им кръвна плазма, а те ни обясняват, че имат двама познати, минали през заразата, които могат да дарят.

Казват, че ще ни струва не по-малко от 4-5 хиляди лева, но ще получим най-добрия продукт.

Разбираме се, че ще направим сделката на следващия ден. Те ще дарят, ние ще платим. Разменяме и телефони, а само няколко часа по-късно търговците ни звънят. Първо казват, че потенциалните дарители са заминали за чужбина и не могат да помогнат. Час по-късно вече са намерили друг.

Уговорката е да се чуем на следващия ден сутринта, когато при нас ще е и мнимият син на измислената от нас жена, нуждаеща се от плазма.

Уверяват ни, че въпросният дарител е изкарал COVID- 19 преди два месеца. Обещават в деня на срещата да донесат и документ от положителния му PCR тест.

Решихме да спрем до тук. От МВР коментираха за NOVA, че при тях досега не са постъпвали сигнали за търговия на черно с плазма.

„Търговия с кръвна плазма е по-трудна отколкото стандартното кръводаряване, това, което се вихри пред кръвните центрове. За да си донор на плазма трябва да отговаряш на доста голям брой изисквания - антителата да са определен брой, да е минало определено време и т.н.“, казва главният секретар на МВР Ивайло Иванов.

Една от причините за липсата на сигнали вероятно е и факта, че и двете страни в сделката получават това, което им трябва.