Лятото на 2025 г. може да се окаже последното, в което българите ще почиват по Черноморието, плащайки в левове. Очаква се до края на май България да получи официална оценка за готовността си да се присъедини към еврозоната. Ако всички критерии бъдат изпълнени, страната може да приеме еврото на 1 януари 2026 г.

„Това няма да доведе до поскъпване на почивките“, категоричен е Румен Драганов – директор на Института за анализи и оценки в туризма. В интервю за БТА той подчерта, че туристическият сектор у нас отдавна работи в евро, а основните договори с чуждестранни туроператори са именно във валутата на еврозоната.


Почивка край морето: Какво плащаме това лято


През 2025 г. едно типично петдневно семейно морско пътуване ще струва:

- Средна нощувка за стая: 200 лв.
- Транспорт: около 300 лв.
- Чадър и шезлонг: близо 10 лв.


Вечеря за двама с вино в хубав ресторант: 87 лв.


Според Драганов, от приемането на еврото няма да произтекат автоматични поскъпвания. За чуждестранните туристи дори ще има облекчение – отпадат разходите за превалутиране при плащане с кредитна карта.


Сезон в условията на война и тревоги за чистотата


Макар и отново в сянката на военни действия, интересът към почивките в България остава висок. Очаква се през активния сезон (май – септември) у нас да пристигнат над 8 милиона чужденци, от които 5,5 млн. ще изберат Черноморието. Българските посещения по морето ще са около 9 милиона.

Наскоро тревога предизвикаха нефтени петна в района на Поморие и Созопол, свързани с инцидент с руски танкери в Керченския пролив през 2024 г. Петната обаче бяха отстранени. Драганов подчерта, че както в предишни години, страховете за замърсяване на морската вода не се оправдават.


Повече сигурност по плажовете


От това лято влиза в сила нова наредба за водно спасяване, отложена от 2024 г. Тя предвижда повече спасители и медицински екипи в морските курорти. Средно годишно в морето се давят между 45 и 49 души, а целта е този брой да бъде намален чрез по-добро обезпечаване на плажовете с линейки и обучени кадри.


Очакван ръст на посещенията и рекордни приходи


Общите приходи от туризъм през 2025 г. се очаква да достигнат около 16 милиарда лева, като половината ще дойдат от летния сезон. Данните показват възстановяване и надминаване на нивата от предпандемичната 2019 г., отчасти заради инфлацията, но и благодарение на целенасочени маркетингови усилия.

Очаква се ръст от 4 – 4,5% на чуждестранните посещения спрямо 2024 г., като ключова роля ще играят пазарите на Германия, Великобритания, Полша и Словакия. Германия и Великобритания са основен фокус, тъй като трябва да компенсират забавеното възстановяване от предходни години.

Румъния продължава да е водеща по брой посещения, макар много румънци само да преминават през България на път за Гърция и Турция. Гражданите на Гърция и Турция също допринасят значително за туризма у нас, особено през лятото.


Как почиват чужденците и българите


Най-кратък престой у нас имат румънците – средно 3,8 дни. Испанците и италианците също се отличават с кратки почивки. Най-дълго остават британците (11 дни), следвани от германците (10,2 дни) и туристи от Централна Европа.

Млади по дух пътешественици предпочитат пакетните оферти извън пиковите периоди, остават средно две седмици и формират стабилно ядро туристи.

Нова тенденция е интересът към почивки на несемейни двойки, привлечени от по-изгодни оферти за стаи за двама.

Българите пък обичат честите уикенд пътувания – средно по 3,2 пъти на сезон. Те често са предприемани от хора със свободни професии и малки бизнеси, които по-лесно могат да планират времето си. Очаква се броят на уикенд пътуванията да достигне 320 000 през лятото.