До 28 юли ще бъде внесен общ законопроект от всички парламентарни групи. Това каза пред журналисти проф. Костадин Ангелов след заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване, на която бяха обсъждани възможностите за законодателни промени за въвеждане на минимални изисквания при определянето размера на трудовите възнаграждения на персонала в лечебните заведения.

Имаме категорично желанието този проблем да бъде решен, каза Костадинов. Утре ще чуем новостите, които предлагат младите лекари. До 28 юли няма да коментираме нищо конкретно, ние няма да си позволим да коментираме през медиите и да си "подаваме топката", ще останем конструктивни докрай в този диалог, допълни той. На въпрос доколко са реалистични исканията, той отново посочи, че това ще стане ясно на 28 юли. Младите лекари искат начално възнаграждение от три минимални работни заплати.


Министърът на здравеопазването Силви Кирилов каза, че е доволен от дискусията, която повдигна не само въпроса за възнагражденията на младите медици, които сега започват своя професионален път. В системата на здравеопазването в годините са насложени доста сериозни проблеми и това е един от тях, и не би трябвало да се решават един по един, смята той.

На въпрос за мнението му, че ако се фиксират конкретни заплати, някои болници няма да могат да ги изплащат, министър Кирилов каза, че това, че е споделил една възможност не значи нищо. „Просто съм я споделил, за да се вземат решенията и да се има предвид и тази възможност, нищо повече“, каза още той.

Попитан дали е възможно всички специализанти да започват специализацията си с една и съща стартова заплата, проф. Ангелов каза „Възможно е, да“ и отново посочи, че на 28 юли ще стане ясно всичко. Не е добра практика да си говорим през медиите, не води до добри резултати, каза още той.


За първи път в Колективния трудов договор (КТД) ще се заложи задължително спазване на най-ниските нива на заплащане на лекари, на медицински сестри и др., каза Десислав Тасков от парламентарната група на „БСП-Обединена левица“. По думите му, ако не бъдат спазвани, ще бъдат налагани санкции за управителите на болниците, независимо от търговския статут на лечебното заведение. Няма да може да се заплаща труд под минимално заложените заплати в КТД, увери Тасков. Тъй като все още няма нов КТД, все още работим със сегашния КТД, каза още той и добави, че и сега в не малка част от общинските и областните болници не са достигнати нивата на заплащането, указани в него. В сегашния КТД са указани начални заплати за лекар без специалност две хиляди лева, за медицинска сестра – 1500, за санитар - 910 лв.

Основно нарушенията в спазването на КТД са в частните болници, които не страдат финансово, но дават по-ниски заплати на специализантите си, каза пред журналисти Тошко Йорданов от ПГ на „Има такъв народ“. Ние ще решим този проблем, без да предизвикаме сътресения в системата, каза още той. Когато болниците са търговски дружества, държавата трудно може да се намесва, защото е противозаконно, но ние ще направи всичко по закон, на ръба на закона, ако трябва, за да решим този проблем, добави Йорданов.

За идеята на „Има такъв народ“ младите лекари, които специализират по държавна поръчка, да подписват обвързващ договор за работа с дадена болница за определен период от време, Йорданов каза, че смятат, че това е правилно. По думите му има градове, в които се предлагат добри условия за млади лекари, но няма лекари, желаещи да работят там. Ще направим всичко възможно да решим проблема, няма да е толкова зле колкото в момента, допълни той.


Представителите на областните и на общинските болници посочиха по време на заседанието, че в голяма част от областните болници нивата, заложени в последния КТД се достигат, но за общинските това е много трудно и те биха затворили вратите си.

Достойни заплати биха могли да се осигурят чрез възстановяване на законовото положение потребителската такса да е един процент от минималната работна заплата и това може да стане още утре, с решение на Министерския съвет, като по този начин в здравната система веднага ще влязат 50-100 млн лв., каза на заседанието Красимир Грудев, представител на Националното сдружение на частните болници. Други възможности за увеличаване на възнагражденията са чрез увеличаване на размера на здравната вноска, чрез заплащане от страна на държавата на пълния размер на здравната вноска за групите граждани, които тя осигурява, както и да се прецизират броят и причините за неосигурените лица в страната.

Общинските болници са едни от най-слабите звена в здравната система, каза по време на заседанието Ваня Григорова, председател на комисията по здравеопазване в Столична община. Вече година и половина не може да се сключи нов КТД, каза още тя и допълни, че Министерството на здравеопазването има ключова роля да мотивира работодателите да водят преговори. Григорова обърна внимание на начина на разпределяне на събраните в НЗОК средства, посочвайки, че когато има частни болници там, където има достатъчно общински, общинските се обезкръвяват. Вече знаем, че се строи нова частна болница в Столична община, която ще източи общинските, добави тя.

Утре, по време на кръгла маса, която ще се състои в Народното събрание, ще изкажем нашето мнение и различията, които имаме с парламентарните групи, каза пред журналисти Василена Димитрова, студент по медицина. Основните ни различия в мненията с политиците са относно формирането на основните възнаграждения, тъй като ние не сме съгласни, че КТД е работещ механизъм, добави тя. За идеята за обвързващ договор за специализантите по държавна поръчка Димитрова каза, че това не е практика в Швейцария и Германия. Разбирам техните аргументи за запазване на специалистите, които са обучени по държавна поръчка, но в много от болниците не се обявяват места за специализация по държавна поръчка.

Млади лекари, специализанти и студенти по медицина, подкрепени от техни преподаватели, както и от организации на професионалисти по здравни грижи, организираха три протеста през последните три месеца с искане за достойно заплащане на труда им - три минимални работни заплати, за прозрачност при конкурсите за специализации, както и за подобряване на условията на труд.