Решението на президента Румен Радев да внесе в Народното събрание референдум за въвеждане на еврото у нас предизвика лавина от политически и обществени реакции.

Минути след извънредното изявление на Радев Крум Зарков обяви в социалните мрежи, че в понеделник ще подаде молба да бъде освободен от длъжността на секретар на президента по правните въпроси.

Деля Добрев от ГЕРБ обяви, че ще гласува "против" свикването на референдум.

"Ще гласувам ПРОТИВ свикването на Референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти!!! Искам България в Европа, а не в Азия!", написа Добрев.

Николай Денков от ПП направи коментар пред журналисти.

„Мога да кажа само, че влизането в еврозоната е полезно за хората, за бизнеса и за България. Трябва да бъдем в центъра на Европа, за да сме защитени от турболенции. По най-бързия начин трябва да сме на масата, на която се взимат решения в Европа. Какво цели президентът - не знам. Парламентът не мога да предскажа какво ще направи, но позицията на ПП е ясна - бързо влизане в еврозоната”, подчерта Николай Денков.

Атанас Атанасов от ДБ също излезе с реакция във Фейсбук.

"Предложението на президента Радев за провеждане на референдум за еврото цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори. Това пряко обслужва геополитическия интерес на Москва и дава възможност за увеличаване на политическата тежест на популистките, антиевропейски, проруски сили в България. Русия или Европа - време е за избор!", написа той.

Не закъсня и реакцията на съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков.

"Продължаваме промяната ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари, 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!", написа той на страницата си във Facebook.

"Сега вече може би нашите избиратели могат да си обяснят по-добре нашите политически стъпки: България нямаше да влезе в Еврозоната с правителство на Борисов само защото Европа беше загубила доверие в правителствата му заради корупцията през 2020! България нямаше да влезе в Еврозоната с правителства на Радев - вече това е ясно, след този последен опит да се спре последната стъпка на интеграция към Европейския съюз от него! Единственият начин България да е в Еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в Еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас", добави Петков.

"Продължаваме промяната с нашите колеги от Демократична България ще направим всичко възможно България да бъде част от сърцето на Европа. И пак да цитирам Левски: "да бъдем равни с другите европейски народи"! Този завет на Левски, никой няма да ни го вземе!", посочи Кирил Петков.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов излезе с реакция във Фейсбук.

"Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на Възраждане и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това!", написа Костадинов.

Делян Пеевски, лидер на ДПС и ПГ на ДПС-Ново начало

"Изказването на Радев от 19 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило", заяви Пеевски в позиция, изпратена до медиите.

България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното й място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне.

Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване.

МЕЧ

Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за провеждане на референдум за лева, струва ми се леко закъсняло. Това коментира за БТА лидерът на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) Радостин Василев.

В крайна сметка един месец преди конвергентен доклад се надявам Народното събрание да го подкрепи, колегите да го подкрепят, както ще направим ние, защото в обществото може би преобладава мнение, че не е сега моментът за приемане на еврото, докато в парламента политиците мислят друго, посочи Василев. И, когато има такова разминаване, най-добрият начин е провеждането на национален референдум, смята политикът.

Не смятам, че такъв референдум би бил противоконституционен, аргументи винаги ще се намерят да не се произведе, както се случи с този, иницииран от "Възраждане“, посочи още лидерът на МЕЧ. Според него е необходимо да се наблегне на това трябва или не трябва да има допитване, а вече конституционалистите могат да кажат дали е противоконституционно или не. За мен не е, подчерта Радостин Василев. Мисля, че искането на държавния глава ще бъде отхвърлено, защото в парламента преобладава друго мнозинство, което счита, че има повече компетенции да определя бъдещето на България, но ще се получи вероятно хубав дебат, добави той.

Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов

Решението на президента за предложение за референдум за еврото е единственият легитимен ход. Това заяви лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов за БТА в коментар на решението на държавния глава Румен Радев за внасяне на референдум за влизане в еврозоната.

Михайлов определи действието на президента като единствения почтен ход на водач, който иска да чуе гласа на народа. Според Михайлов с това Румен Радев става единственият политик, който е взел народосъобразно решение. Той избра да чуе гласа на народа, коментира лидерът на "Величие".

На въпрос дали е "за" или "против" влизането в еврозоната лидерът на "Величие" каза, че е против България да влезе във валутния съюз през 2026 г.