Пълна дигитализация на болничните листове предлагат депутати от „Продължаваме Промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) с промени в Закона за здравето, внесени в Народното събрание (НС).
Целта е да се намали административната тежест за работника и работодателя, уточняват те в мотивите си, предаде финансовият портал Pariteni.
В законопроекта се предлага болничният лист да се изпраща на работодателя по електронен път чрез Националната здравноинформационна система към системата за сигурно електронно връчване. За изпратения болничен работодателят ще получава уведомление по електронен път на имейла си.
Това ще става като при електронните фишове, издадени от МВР. НОИ разполага с имейл за контакт на всеки осигурител, като същият може да бъде подаден и към системата за сигурно електронно връчване или Националната здравноинформационна система.
Болничните листове ще се смятат за връчени в деня на получаването им в системата за сигурно електронно връчване, като в случай че осигурителят няма регистриран профил в нея, такъв се създава служебно, пише в проекта. Когато направи това, осигурителят ще получи достъп до всички връчени до момента болнични листове.
Така няма да се налага при получаване на болничен работникът да знае ЕИК на работодателя, както и да подписва документи.
Нерядко множество осигурители ще имат един и същ имейл, - на счетоводството или счетоводната къща например, поради което може да се наложи същите да бъдат упълномощени за достъп до профила си в системата за сигурно електронно връчване, пише в мотивите към проекта.
Така според депутатите ще бъдат защитени правата на работещите, ако например работодател реши да прекрати трудовия им договор под претекст, че не е получил болничен лист.
В допълнение законопроектът предвижда болничният лист по желание на работника да се издава и на хартиен носител за собствени нужди или да бъде получен по електронен път, включително в приложението еЗдраве.
За целта обаче трябва да се решат редица проблеми като актуализация на данните на осигурените и самонаетите. С влизането в сила на регистъра на заетостта в Кодекса на труда, данните на работодателите, съответно на служителите стават много по-актуални спрямо предишния режим, което позволява предлаганите промени. Извън закона обаче остават редица хипотези като: самоосигуряващите се, държавните служители, неосигурените.
При преминаване от трудов договор към друга хипотеза съществува риск последния работодател да получи болничен лист преди да изпрати уведомление за прекратяване на трудовото правоотношение.
В системата могат да бъдат въведени достатъчно правила, които да ограничат тези рискове при наличие на вписване за започване на работа в регистъра на заетостта. Поради тази причина да настъпят вреди за осигурения и осигурителя, обясняват в мотивите си депутатите. Те предлагат промените в закона да влязат в сила от юни 2026 г., когато данните в регистъра ще бъдат актуални.
Особен е случаят с работещите в МВР, отбраната и ДАНС, тъй като информацията за тях може да представлява защитена от закона тайна. Затова в проектозакона се предвижда за тях болничните листове да се издават на хартиен носител, както е сега, за което те трябва да уведомят лекаря си. В тези случаи осигурителите пак ще имат достъп до електронен болничен лист по уникалния номер, получен от служителя.
При самонаетите не съществуват рискове. Дори болничният да не бъде връчен в профила на самоосигуряващото се лице поради неактуални данни, сроковете могат да започнат да текат при издаване на болничния лист, пише в мотивите.
0 Коментара