Депутатите дадоха зелена светлина на идеята държавата да финансира второ висше образоване, ако е по приоритетни професионални направления и защитени специалности, приемайки на първо четене в просветна комисия промени в закона за висше образование, предложени от депутати от ИТН, ГЕРБ и БСП.
Въвеждането на въпросната мярка бе анонсирано от просветния министър Красимир Вълчев на заседание на Съвета на ректорите на 20 март. Според него следва да отпадне ограничението в закона да не се финансира втора и следваща образователна степен, тъй като имаме сектори и професионални направления, към които няма интерес, но има голям дефицит на кадри, т.е. е оправдано да се позволи държавно субсидиране за второ висше образование по дадени дефицитни специалности. 10% от приема по държавна поръчка всяка година остава нереализиран, предимно в приоритетните професионални направления и защитените специалности. Съответно много български граждани, които биха искали да придобият образователна степен в специалност, различна от притежаваната от тях, следва да заплащат цялата такса за обучение, което затруднява достъпа им за преквалификация в области, които са важни за икономическото развитие, посочиха и депутати.
Закриване на университети
Университети да могат да се закриват по предложение на МС, ако "трайно" не осъществяват образователен процес, приеха още депутатите на първо четене, приемайки предложени от ИТН промени в закона за висше образование. Мотивите са, че в такива случаи те не изпълняват основната си функция и поддържането им води до влошаване на репутацията на всички висши училища, както и до ненужно и неефективно разходване на публични и частни ресурси.
В момента университетите могат да се закриват от парламента в четири случая - ако нарушават изискванията на закона за висше образование или други нормативни актове, регулиращи висшето образование, и нарушенията са констатирани след проверка на МОН; ако получат два последователни отказа за институционална акредитация или не са поискали такава в предвидените от този закон срокове; по искане на учредителите на частно висше училище; и по предложение на Министерския съвет за държавно висше училище. Процедурата обаче е много тромава - ако Агенцията по акредитация откаже акредитация, висшето училище може да се обърне към съда, след което нещата да се протакат много във времето. Освен това срокът за предприемане на действия от страна на университета при отнемане на акредитацията му е прекалено дълъг - цели 18 месеца.
0 Коментара