Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев.

"Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия", държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и възгледи. Шествието е срещу задължителното религиозно образование, защото то може да раздели повече ученици и учители и училище, да не бъде голяма общност, която обединява".

    Според него трябва да се защити светското образование и то да се гарантира на учениците:

    "Религията е важна, но самият предмет няма място в училището и ние трябва да стимулираме децата да анализират, критикуват и да задават въпроси."

    Христо Георгиев също има предложения за реформа в образованието и е получил положително становище от БТПП. Той предлага да има отчетност на училищната администрация.

    "Защото има директори, които по 30 - 40 години управляват и се изхабява идеята на училището. Достатъчно е два мандата от по 4 години. И да има отчетност чрез ученическите съвети, да се отстраняват директорите с помощта на Учителския съвет", казва Георгиев.

    Другото му предложение е да се въведат предмети като "сексуално и емоционално образование" и "медийна и финансова грамотност":

    "Те са интегрирани в европейските страни, защото те стимулират практичното мислене. Да се научат учениците да анализират новините, да проверяват източниците и да анализират пропагандата, което е важно за критично мислене".