Намалено е предлагането на имоти на вторичния пазар, като тук действа и психологическият фактор от очакването за въвеждане на еврото в България. Много от собствениците смятат, че ще могат да продадат имота си на значително по-висока цена след присъединяването ни към еврозоната. Затова много хора не бързат да продават, особено ако нямат планове какво ще правят получените от сделката пари.

Но на пазара има и хора, които имат нужда от пари, и продават. Те виждат, че цените са високи и се възползват от ситуацията на пазара, за да реализират добра печалба. Според някои брокери ефектът от влизането ни в еврозоната вече е отразен върху цените на имотите. След влизането ни в еврозоната поскъпването ще продължи, но може да не е толкова голямо, колкото през настоящата година.

При влизането ни в еврозоната някои големи инвеститори в имоти може да се насочат към България. Това би повишило търсенето и ще доведе до покачване на цените. Страната ни ще стане по-привлекателна и за чужденците, които ще могат да идват в страната без да обменят валута, което също ще повиши интереса към къщите и апартаментите.

Важни фактори за ръста на цените на жилищата са повишението на възнаграждения, ниската безработица, вътрешната миграция към София и другите големи градове, увеличението на спестяванията на домакинствата, както и постоянният приток на средства от българи в чужбина. Ниските лихви по ипотечните кредити са допълнителен стимул за пазара на имоти.