По повод Никулден и празник на град Бургас поетесата Катерина Стойкова посети Средно училище „Свети Климент Охридски" - кв. Рудник, и се срещна с ученици от всички етапи на образование - начален, прогимназиален и гимназиален. При пълен салон тя бе посрещната с бурни аплодисменти и ставане на крака.

Катерина Стойкова е родена и израснала в Бургас, но по-късно емигрира в Съединените щати през 90-те години на XX век, като в интервюта споделя за трудностите, с които се сблъсква в емигрантския си живот. Започва да пише и на български, и на английски език, което по-късно се оказва ключово за нейния успех. В своето творчеството използва прости думи, за да изрази сложни идеи.

Завършила Електроника и електротехника в Бургас, впоследствие тя взема три магистърски степени: по компютърни науки, бизнес администрация и изящни изкуства в Кентъки, САЩ.

Поетесата участва и в главна роля във филма „Горд гражданин" и е съавтор на сценариите на пиесата „Черното палто". Тя е и главен редактор, поет, писател, инженер, радио водещ, актьор, преподавател.

В разказвателно-хронологичен ред бургазлийката грабна ученическата аудитория отведнъж. Учениците останаха впечатлени от амбицията ѝ на 8-годишна възраст да вземе категоричното решение да стане поетеса, на което начинание майка ѝ тогава изобщо не вярвала. Г-жа Стойкова сподели и за свои житейски неуспехи в началото на творческия си път, но пък превърнали се в трамплин за нови отворени врати, нови възможности, успехи и научени уроци. И обобщи, че човек трябва да вярва в себе си, да не се страхува, да не се предава и че винаги има втори шанс.

Акцент бе поставен на сериозното и постоянно изучаване на чужди езици и специално на английски език, който е бил спътник и помощник на поетесата буквално всеки ден.

Изненада и кулминация на срещата бе изпълнението на учениците от 4. и 8. клас с рецитиране на бургаски стихове, с изпълнението на песента „Имало в Бургас" на Фамилия „Тоника" и цитиране на няколко афоризма, написани от самата поетеса, някои от които: „Единственият начин да избегнеш грешки, е да не правиш нищо. А това е най-голямата грешка"; „Свободата идва, когато приемеш, че нямаш нужда от нея"; „Истината е като нож – може да лекува, но и да ранява" (от книгата „Птичка на перваза").

Г-жа Стойкова отговори на въпроси от ученици и учители. Даде пример за преживени трудности, за отворените и затворените врати в живота. Поезията за нея е крачка от вътрешно убеждение към успешна реализация. Смята, че когато си убеден в нещо, когато това нещо извира „отвътре", нищо не може да го спре. На въпрос за границите между метафоричното и виртуалното поетесата сподели, че тези граници все повече се скъсяват и дори изчезват. Тя онагледи словесно общото между лириката и компютърните програми с множество прилики: и в двете ползваме език, и в двете има форма, и двете приличат на написано стихотворение.

Катерина Стойкова е истински пример за човек, който следва мечтите си и преобразява света с думи. Тя вярва, че всеки има потенциала да бъде творец на собствения си живот - достатъчно е да повярваме в себе си и да действаме със сърце.

Оставаме отворени вратите за бъдещи срещи с идеи за литературни дейности по класове и теми" – коментираха учители и ученици от училището в кв. Рудник.

Събитието бе организирано от г-жа Валентина Костова – учител по английски език, и с любезното съдействие на г-жа Живка Гергова – директор на училището.

Изключителна подкрепа за подготовката и случването на емоционалната среща с поетесата оказаха и г-жа Стойка Йорданова – начален учител, г-н Величко Калиев – учител по български език и литература, и техните ученици съответно от 4. и 8. клас.