Съветникът Георги Дракалиев, който е цяла енциклопедия за интересните управленски решения, взимани в Бургас преди 100 години, днес отново сподели любопитен факт. Преди да имаш куче било безплатно, но само за притежателите на обикновени породи, а за луксозните общината събирала такса. Не е ясно кои четириноги предците ни считали за луксозни, но и в наши дни темата отново присъства.

След скорошна поправки в закона се налага промяна в общинската наредба, засягаща собствениците на ловни кучета. В последните четири години те са плащали такса от по 25 лв., която вече няма да дължат.

„Налага се да променим нашата наредба. В община Бургас регистрираните ловни кучета са 37. Навремето (б.а. когато отново не е имало такси) имаше бум на такива кучета, всеки втори беше ловец, след това броят им намаля”, заяви Маринета Николова, началник отдел “Екологични политики и програми” в Община.

Темата с какво ловните кучета са специални живо заинтересува общинските съветници, които споделиха своите предположения.

Според някои от тях ловците имат силно лоби. Според други тези породи не замърсяват околната среда.

„Истинските ловни кучета на тежат на градската среда. Ловец не би извел кучето си навън тук, защото би се объркало от миризми, затова се водят на ниви или в гората”, заяви съветникът Кирил Начев.

Предстои на свое заседание местният парламент да гласува текстовете и да освободи собствениците на ловни кучета в общината от такса.