След като от ГЕРБ обявиха, че има опозиционни кметове, които гравитират около тях, стана ясно и кои ще са номинираните техни градоначалници за нов мандат.

Доверие за нов мандат получават кметовете на София Йорданка Фандъкова, на Бургас Димитър Николов, на Варна Иван Портних, на Пловдив Иван Тотев, на Стара Загора Живко Тодоров, на Велико Търново Даниел Панов и на Благоевград Атанас Камбитов.

Шефът на Националния предизборен щаб и зам.-председател на партията Цветан Цветанов заяви, че ГЕРБ има много кметове отличници и призна, че цени много усилията им.

От ГЕРБ обаче категорично отказаха да издадат кои кметове на БСП и други политически сили гравитират около най-голямата партия с надеждата да получат подкрепа на местните избори след 1 г. и 3 месеца, съобщи "24 часа".

Заподозрените, че са се завъртели от БСП към Борисов и Цветанов, отричат с тях да е говорено за подкрепа, но не пестят похвали и благодарности към правителството.

Във Великотърновско кметът на Свищов Генчо Генчев е сред заподозрените, че "се е завъртял" към ГЕРБ, но твърди, че досега не са водени разговори с него.

Генчев бе избран като независим, подкрепен от БСП. Той не е член на Столетницата, но неведнъж е бил в центъра на партийни интриги, защото не пропуска да благодари на Цветанов и депутатката от дунавския град Станислава Стоянова за ангажираността им при осигуряване на средства за града и решаване на местни проблеми.

"Как ще бъда представен на следващите избори, още не стои на дневен ред, но не мога да отрека доброто взаимодействие с депутатите от Великотърновски регион и г-н Цветанов. Срещам изключителна подкрепа от правителството и ресорните министри. Човек трябва да бъде благодарен за всичко, което се прави за общината. Помагат ми. Как да кажа нещо лошо, то ще бъде двуличие", каза Генчев.

Отрича да са го канили да влиза в ГЕРБ. "Аз като политик съм доволен на абсолютно всякаква подкрепа, която застане зад моя гръб", допълни кметът и припомни, че в Свищов управлява четиристранна коалиция - БСП, ДПС, ГЕРБ, гражданско сдружение "Промяна".

"Това е изключително сложен процес, но мисля, че е много работещ модел за управление на една община. В този период на близо 3-годишно управление Свищов се събуди и върви усилено напред. Не сме имали скандали по политиките, което да е в противоречие с интересите на нашите съграждани", подчерта кметът.

Симпатиите си към управляващите не крие и кметът на Стражица Румен Павлов, който бе избран от БСП. Дори и от ГЕРБ да го припознаят като добър управленец за изборите през есента на 2019 г. обаче, интрига няма, защото между БСП и Павлов настъпи шумен развод през 2016 г. Той прекрати членството си при социалистите, за да е кмет на всички граждани, те пък му искаха оставката, защото предал доверието на партията и изгонил от общината местния им лидер.

Кметът на Сопот Деян Дойнов също може да се яви на следващите избори като кандидат на ГЕРБ. Такава мълва върви в подбалканското градче, след като от 12 април т.г. младият управник е вече аут от БСП. Мотивите бяха, че не спазвал предизборните си обещания и не се отчитал за работата си пред партията.

"Не БСП ме изключи, аз сам си подадох молбата за напускане, защото не са коректни и лоялни към мен", заяви Деян Дойнов. Той отрече вероятността да се яви на следващия местен вот като номинация на ГЕРБ. Щял да бъде независим. Нямало да бъде политически номад.

Кметът на Сопот обаче не пести похвали към кабинета. "С премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов работим добре. Благодарение на тях Сопот излезе от колапса и вече диша спокойно. Подал съм ръка на всички политически сили, които мислят за просперитета на общината", добави Дойнов.

От областната организация на БСП в Пловдив са категорични, че ГЕРБ няма да пробие другите им кметове - на общините Асеновград, Брезово и Садово.

Единственият кмет от БСП във Варненска област е кметът на Провадия Филчо Филев. При него обаче няма шанс да мине в редиците на управляващата партия, след като от ГЕРБ подадоха сигнал срещу него до главния прокурор за нанесени на общината щети в размер на стотици хиляди левове.

В Ловешка област поне засега преминаване от БСП в ГЕРБ на градоначалници не се очертава. Най-примамливата управленска позиция е в Троян. Близки до ГЕРБ чули активисти да говорят, че е по-важно да спечелят в Троян, отколкото в Ловеч. Само че настоящата кметица Донка Михайлова е с много силен актив, всеотдайно работи за града и хората я харесват.

"Категорично не смятам да изменя на БСП, от която преди това бях депутат", каза тя. И уточни: "От медиите разбрах за намеренията да бъда "открадната". Интересно е това, че политическите централи възраждат традициите да се крадат личните моми. Добре би било, преди да ни разпределят, първо да ни помагат - местната власт има нужда от подкрепа".

"Една година преди изборите политическия "трансферен прозорец" явно вече е отворен. Последните социологически проучвания са притеснили много сериозно отбора на ГЕРБ, което означава няколко неща: 1. Проучванията са верни 2. ГЕРБ започват да страдат все по ясно от кадрова мощ 3. Всеядността на управляващите излиза на преден план. Затова хората смятат че всички политици са еднакви", коментира зам.-шефът на БСП Кирил Добрев пред "24 часа".

"Искам да информирам г-н Цветанов, че ние разчитаме изключително много на нашите кадри и селекцията ни със сигурност е по-добра от тази на ГЕРБ. Колкото до нашите кметове... Предполагам, че Цветанов ще облече народната си носия и ще ги кани с питка и мед, друго няма какво да им предложи", допълни Добрев.