Рязко поскъпване на цигарите и на горивата за автомобили подготвя Брюксел. Европейската комисия представи законодателно предложение за рязко вдигане на минималните акцизи за тютюневите изделия, което ще доведе до повишаване на цената на кутия цигари в България с около 3,70 лв.
Същевременно вече е решено от началото на 2027 г. бензинът и дизелът да влязат в схемата за търговия с вредни емисии, което според изчисления на Българската петролна и газова асоциация ще доведе до поскъпване на автомобилните горива с 30-50 ст. за литър. Мотивите на Европейската комисия за тези промени са здравето на хората и екологията, пише „Труд“.
Новото законодателно предложение на Европейската комисия (ЕК) е минималният акциз за цигарите да стане 215 евро за 1000 цигари и 63% от средната продажна цена на дребно в съответната държава. Но този минимален акциз ще бъде коригиран за всяка държава членка на ЕС според нивото на цените в нея спрямо средното ниво за страните от ЕС. По този начин минималните нива на акцизите ще бъдат различни за отделните държави, което е добре за България, тъй като ние сме с най-ниски доходи в ЕС, а общото ниво на цените ни все още е доста под средното за ЕС.
Според последните официални данни на Евростат цените в България са 60% от средните за ЕС. При прилагане на предложената от ЕК формула в директивата за определяне на акцизите на тютюневите изделия минималният акциз в България ще трябва да стане 186,33 евро за 1000 къса, което прави 364,43 лв. за 1000 къса.
В момента акцизът за цигарите в България е 131 лв. за 1000 къса плюс 22% от продажната цена, но не може да бъде по-малък от 210 лв. на 1000 къса. Това означава, че увеличението на минималния акциз ще бъде със 154,43 лв. на 1000 къса, което прави над 3 лв. на кутия. Но тъй като върху акциза се плаща и 20% ДДС, крайното поскъпване на кутия цигари само от увеличение на налозите ще достигне 3,70 лв. При положение, че сега кутия цигари най-често струва между 6 лв. и 6,80 лв., с увеличението ще стане около 10 лв. За сравнение, в Италия кутия цигари от известна марка още сега струва 6,50 евро.
За държавите, в които цените са по-високи от средното за ЕС ниво, минималният акциз за цигарите ще бъде по-висок от 215 евро за 1000 къса. От ЕК дават конкретен пример с държава, в която цените са с 10% над средното ниво. В тази държава минималният акциз за цигарите ще бъде 222 евро за 1000 цигари. Но наред с това акцизът трябва да е най-малко 63% от средната продажна цена на дребно на цигарите в тази държава.
Европейската комисия предлага промените в нивото на акцизите за цигарите да влязат в сила от 2028 г. За окончателното приемане на директивата е необходимо единодушие на страните от ЕС.
Първоначално Европейската комисия беше предложила повишаване нивото на акцизите и за горивата. Но тъй като дълго време нямаше единодушия между страните от ЕС за увеличение на тези налози, се стигна до включването на автомобилните горива в схемата за търговия с емисии, за което единодушие не е необходимо.
Но отношение на акциза за цигарите всяка държава членка ще може да определи размера на налога, стига да не е под минималния праг. За да се избегне остаряването на акцизите с времето и да се запази реалната им стойност, Европейската комисия предлага на всеки три години минималният акциз във всяка държава да нараства с натрупаната инфлация.
Нивото на акцизите в шест държави от ЕС вече е по-високо от новите минимални нива и тези държави вече изпълняват изискванията. Но 21 държави от ЕС ще трябва да повишат налозите си, за да отговорят на новите изисквания. От ЕК посочват, че е трудно да се предвиди ефектът върху действителните цени на цигарите, тъй като зависи от политиките на държавите членки, стратегиите на марките и общите пазарни обстоятелства. На практика вдигането на налозите би се отразило в увеличение с 1 до 2 евро на цената на кутия цигари, посочват от ЕК. Явно България е сред държавите, в които ще има най-голямо поскъпване.
0 Коментара