Правителството одобри проекта на нов Закон за водоснабдяването и канализацията (ВиК), който предвижда въвеждането на т.нар. "такса водомер". Това означава, че българите ще плащат за вода дори ако не я използват в съответния имот.

В момента цената на водата се определя единствено на база количеството потребление в кубически метри. Новият закон предвижда цената да се състои от две компоненти: цена за достъп, която се плаща независимо от потреблението, и цена на база използваните кубически метри вода.

Експерти обясняват, че за разлика от предстоящите промени в такса смет за домакинствата, където идеята е да бъде въведен принципът "замърсителят плаща", при водата ситуацията е напълно различна.

Нова структура на регулирането на ВиК услугите

Законът предвижда регулирането на ВиК услугите да се осъществява в рамките на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) чрез функциониране на независим специализиран състав за ВиК отрасъла. Това ще доведе до увеличение в броя на администрацията.

Досега решенията за цените на ток, вода и парно се вземаха от КЕВР като цяло. С новия закон ВиК услугите ще имат отделен регулаторен орган.

Принцип "една област – една асоциация"

Обособените територии за ВиК услугите трябва да съвпадат с административните области. Всяка област ще има една асоциация по ВиК и един ВиК оператор.

Управлението за всяка територия ще се осъществява от асоциация по водоснабдяване и канализация, а дейностите ще се възлагат на ВиК оператор. При консолидация общините ще бъдат включени в асоциацията по ВиК, а общинските ВиК активи ще се предоставят за управление на асоциацията.

Решението за избор на ВиК оператор, който да стопанисва, поддържа и експлоатира системите и да предоставя услуги на територията на съответната област, ще се взема от общото събрание на асоциацията с участието на всички собственици на публични ВиК активи.