Процесът по замяната на лева вече е необратим. От какво зависи еврото да се окаже трамплин за доходите, а не за цените? И как призива за свиване на бюджетните разходи се приема от синдикатите, докато подготвят протести за по-високи заплати в няколко сектора. По тези теми в “Събуди се” говори президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Синдикалистът отбеляза, че след повишаването на кредитния рейтинг на страната се очаква още едно - когато влезем реално в еврозоната. Той подчерта, че бюджетът ще бъде доста тежък, но се надява оттук нататък доходите да растат с 12 до 15% на годишна база. Според него ще наваксаме много изоставания, но важно е привличането на инвестиции.

В тази връзка Димитров открои като основен проблем на България корупционната среда и препоръча всички мерки, които следват, трябва да отчитат препоръките и критиките към България.

За него е важно цените да са държани под контрол и да не се случва това, което стана през последните седмици, а именно - сериозен ръст на цените.


На годишна база малката кошница расте с двуцифрени темпове. Най-лесно е да се активира потребителят като основен контролен орган в пазарния свят. Особено при храните. Това е достатъчно да се вземе информирано решение и чисто пазарно да накаже този с огромната надценка. Справедливата пазарна цена не включва 400% надценка. Потребителят в момента няма информиран избор”, каза Пламен Димитров.

По разчетите на КНСБ 8-10 последователни тримесечия в България имаме най-високи цени на млечните изделия в ЕС, което не отчита като нормално и силно се надява, че КЗК ще се намеси.

Димитров припомни и за протестите за по-високи доходи. В понеделник горските работници ще блокират АМ “Тракия” на 119 километър, а във вторник останалите агенции в земеделието имат заявена готовност за протест. Според него има как да се направи бюджетът така, че да задоволи исканията за доходи без да пострада ниския дефицит.