Китайски учен обяви, че е първият в света, създал генномодифицирани бебета. Новината взриви научната общност и предизвика бурни дебати не само от генетична, но и от етична гледна точка.
Използваният метод е забранен в много страни, тъй като е твърде рисков, предаде Bulgaria ON AIR.
Клиничният опит включвал няколко двойки родители. Всеки от бащите е ХИВ-позитивен. Учените твърдят, че още в началния стадий на ембриона са премахнали един единствен ген. Резултатът - родените момичета-близначета Лулу и Нана са резистентни на вируса на СПИН.
Въпреки че този метод не е приложим за широката общественост, той може да помогне на малък процент високорискови семейства да защитят своите деца от съдбата да се заразят с ХИВ.
Информацията за клиничния опит се появи в интернет и все още не е публикувана в никое научно списание.
Някои изследователи го определиха като "исторически пробив". Според много други обаче експериментът е "опасен и безотговорен прецедент". А и още е твърде рано да се прецени дали е успешен.
Според глобалната научна общност, до използваната от китайския екип технология, трябва да се прибягва само ако няма други начини за предотвратяване на болестта.
От университета, където работи Хе Джанкуи, изразяват "дълбокия си шок" от неговия експеримент.
Самият учен е разследван от китайските власти. Те настояват за открит и прозрачен подход към всяка клинична употреба на генетича промяна на човешки ембрион.
Едно от опасенията на учените е, че използваният метод може да доведе до създаването на т.нар. "дизайнерски бебета" - бъдещите родители да избират например цвета на очите или ръста на своите деца.
Именно поради тази причина през последните години мнозина призовават за спешни регулации на експериментите в генната терапия.
Китайският учен Хи Джанкуи заяви, че процесът е бил спрян след международната реакция по изключително спорната процедура. Той защити работата си по време на биомедицинска конференция в Хонг Конг, но уточни, че "клиничното изпитване беше спряно поради създалата се ситуация."
Редактирането на човешки ембриони може да създаде непредвидени мутации в други области - така наречените "нетаргетирани ефекти", предупредиха експерти.
"Това е пример за подход, който не е достатъчно внимателен, предпазлив и пропорционален", казва Робин Ловъл-Бадж, модератор на биомедицинската конференция в Хонг Конг.
"Ясно е обаче, че това е точка в историята. Тези две бебета ще си останат първите генетично-редактирани бебета, така че това е важна точка в историята".
Генното редактиране е потенциално решение за наследствени заболявания, но е изключително противоречиво, защото промените могат да бъдат предадени на бъдещите поколения и в крайна сметка биха могли да засегнат целия генофонд, пише Medicalxpress.
В много страни редакцията на човешко ДНК е строго контролирана.
Националната здравна комисия на Китай разпореди незабавно разследване на случая, а болницата в Шенжен, която имаше за цел да одобри изследователската програма, отрече участието си.
Съюзът на китайски учени излезе с изявление, в което се казва, че "категорично се противопоставя на така наречените научни изследвания и биотехнологични приложения, които нарушават духа на науката и етиката".
0 Коментара