Точката за провеждане на референдум за чистотата на въздуха в Бургас отпадна от дневния ред на заседанието на Общинския съвет, след като двама от 11-те съветници, които подкрепиха разглеждането й, оттеглиха подписите си. Това са Кирил Начев и Ивайло Вагенщайн.

„Някои искат този референдум да се използва за политически цели преди изборите. Аз няма да позволя собственото ни мнение да бъде употребено за политически цели. Самата инициатива си свърши работата, министърът дойде в Бургас, срещна с администрацията, в лицето на кмета”, заяви Георги Манев от групата на НФСБ-СЕК.

Днес Общинският съвет трябваше да вземе решение дали да бъде проведен референдум за чистотата на въздуха с въпросите: „Считате ли, че е необходимо Община Бургас да предприеме всички допълнителни мерки, съобразно действащото законодателство, за ограничаване на замърсяването на атмосферния въздух на територията на общината?” и „Искате ли Община Бургас да сключи договор с независима международна организация за изготвяне пълен анализ на въздуха в общината и извършване на ежемесечен мониторинг на показателите и вредните емисии във въздуха?”. Очакваше се разходите, които бъдат направени за допитването да са около 420 000лв.

Може би, защото и двата въпроса звучат по-скоро риторично, а голяма част от хората са за чист въздух, но без скъпо допитване, общественикът Григор Дойнов развя плакат, на който пишеше: „Г-да общински съветници, 85% от Вас не работят за доброто на Бургас. Ние сме против референдум за чистотата на околната среда”. В крайна сметка точката с гласуването на референдума отпадна, но пък има друга извънредна, която е за сключване на договор с независима лаборатория, която да следи чистотата на въздуха.