- Проф. Бозов Комплексен онкологичен център-Бургас (КОЦ-Бургас) започва през месец март профилактични прегледи на дамите? За какви заболявания ще бъдат насочени те и как жените могат дасе запишат?

- Ще правим профилактични прегледи, свързани с рака на гърдата и на матката. Същевременно ние имаме едно споразумение с Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – правим профилактични прегледи на рака на дебелото черво. В тези три посоки ще се работи. Проведе се миналата година една кампания с кадри на КОЦ – велопоход, под патронажа на актрисата Гергана Стоянова, която също участва. Събрахме средства, с които сега ще се спонсорират безплатни прегледи за жени, които не са здравноосигурени. Това беше целта на кампанията и ще продължим да работим в тази посока. Освен това ще се провеждат и периодично профилактични прегледи за различните видове карциноми в течение на годината, ще има по-късно и профилактични прегледи за карцином на простатната жлеза, карцином ва гърдата, така че в тази посока ще бъдат нашите усилия за профилактика.

Прегледите ще се извършват в Хирургичен кабинет – 204 и Гинекологичен кабинет- 206 , от 08.03. 2021г. до 02.04.2021г., всеки ден от 12:30 ч. до 13:00 ч. в Диагностично-консултативен блок на КОЦ-Бургас .
Часовете може да запишат на посочените телефоните : 056/53-10-68 ; 056/82-01-42 ; 056/87-66-63 ; 0879396656.

- Ограничиха ли хората профилактичните прегледи по време на пандемията от COVID 19? Какви са Вашите наблюдения?
-Да, въобще
по време на епидемията хората се фокусираха основно върху нея. Забравиха, че има други важни неща, свързани с лечение на онкозаболяванията, на сърдечно-съдовите заболявания и други. Вече случаите, които идват при нас са доста по-тежки, поради това, че не е потърсена навреме помощ от лекар. Когато се появят симптомите, се чака, хората ги е страх да ходят на лекар. Затова случаите, които идват при нас, стават по-тежки и по-тежки. А на практика са взети всички мерки, за да се профилактира пренасяне на инфекция, когато се отиде на лекар. Направихме много сериозна кампания по ваксиниране. Само този уикенд минаха над 500 души през нашия ваксинационен пункт в Корпус 3. Аз лично се надявам, че във времето, с увеличаване на броя на ваксинираните и преболедувалите, които имат изграден имунитет, естествено ще отпадне страха на хората да посещават лекар.

- В КОЦ-Бургас работят специализанти, които активно се включиха и в битката срещу COVID 19? Как оценявате работата им?
- Към момента имаме 6 специализанти по медицинска онкология и един специализант по лъчетерапия. Изключително съм доволен от работата на специализантите, които привлякохме скоро – това са д-р Казмуков, д-р Биволарски, д-р Александър Брънков, д-р Елвира Стоянова и д-р Генева. Те се включиха в
COVID отделението, даваха много тежки дежурства. Ние имахме по 100-120 болни на месец и спецализантите изнесоха голяма част от работата в COVID сектора. Със закриването му вече работят по обичайните си места. В отделението по медицинска онкология са най-новите специализанти. Все още имаме свободни места за специализанти по медицинска онкология и лъчетерапия. Така че през тази година сме обявили три места за медицинска онкология и три места за лъчетерапия. Който желае – може да се обърне към нас за постъпване на специализация.

- Казахте, че през последния уикенд през ваксинационния център в Корпус 3 са преминали 500 души за имунизация срещу COVID 19. Ще продължи ли работата на „зелените коридори“ при вас?
-
Ние работим в тясна колаборация с РЗИ и всеки ден правим ваксинации по предварително уточнен график, според броя флакони, които ще ни се отпуснат. И в сряда имаше ваксинации след 16 часа, предполагам, че и през този уикенд ще има зелени коридори. Ваксинират се постоянно хора и призовавам всеки, който може – да го направи.

- Много хора, претърпели операция, свързана с онкологично заболяване, питат дали е удачно да се ваксинират. Какъв е Вашият съвет към тях?
- Моето мнение е, че всеки, който може – трябва да се ваксинира. Аз минах през това заболяване преди два месеца, изключително тежко е. При всички положения е по-добре човек да се ваксинира и да не се разболее, а ако го кара – да е по-леко.

- Има ли опасност ваксината да отключи някакво старо заболяване?
- Не. Няма такива наблюдения или проучвания. Другият въпрос, който хората задават, е за избора на ваксина. Моето мнение
е, че която и да е тя, важното е да се ваксинират. Няма никакво значение с коя ваксина, важното е да избягнат разболяването. Защото ваксината не предпазва от заразяване, но предпазва от разболяване. А това заболяване, даже и да го изкараш, след това има усложнения, свързани с промени в белодробната, сърдечно-съдовата системи и т.н. При всички положения е по-добре да не се кара и който може - да се ваксинира. Казвам го от личен опит.

- За какви усложнения след COVID трябва да внимават хората?
- Ние разкриваме именно Консултативен кабинет за пациенти, които са преболедували от COVID. Това ще бъде кабинет 107, там ще преглежда д-р Дечев. Особено пациенти с онкозаболявания, могат да потърсят всякакъв съвет. Хората да носят каквато медицинска документация имат и ще им бъде направена консултация.

Записването на час за преглед при наш специалист за предстоящата седмица ще се извършва всеки петък от 7:30 ч. само на посочените телефоните : 056/53-10-68 ; 056/82-01-42 ; 056/87-66-63 ; 0879396656.