Заетостта на болничните легла за неусложнени пациенти с COVID-19 е 40%. Най-голяма концентрация има в Благоеград и Плевен. Леглата за пациенти, нуждаещи се от интензивни грижи, са заети на 42%, предимно в Благоевград, Разград, Силистра, София област и Хасково.Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Костадин Ангелов на брифинга на националния оперативен щаб.

Общо заразеният медицински персонал е 9937 души, като от тях в активна фаза са 729.

Според доц. Ангел Кунчев няма динамика в статистиката за заболеваемостта и запазваме мястото си в класацията по брой инфектирани в ЕС. За последните 14 дни случаите са 127.4 на 100 000 души население в България, което ни отрежда 25-о място в ЕС и 5-о на Балканите. Смъртността е 7,3 души на 100 000 население, което е 15-о място в ЕС. България, Гърция и страни от Скандинавието, без Швеция, са в светлата зона на картата. Най-тежко е положението е Португалия и Чехия. Има раздвижване в статистиката в нови области в страната, които минават 120 заразени на 100 000 души. 14 области, или половината страна, вече е в червената зона.

В Кюстендил завишеният брой случаи се дължи на факта, че там са доказани проби с британския вариант на вируса.

„Разпространението му е сравнително бавно, няма как да бъде спряно, ще се разпространи в страната. Нямаме доказани случаи на варианти от Южна африка и Бразилия, продължаваме секвенирането”, каза доц. Кунчев.

Доц. Мутафчийски заяви, че в сравнение с предишната седмица, сега има нарастване с 24%. В момента средният брой заразени е 173 души на 100 000 население.

„Намираме се на нивата от 22-ри октомври миналата година, но кривата все още не е толкова остра, още сме във фазата с по-бавно нарастване, не е такъв случаят в Кюстендил.

Смъртността е колебаеща се. Има намаление с 9%, което съответства на нивата на 5-и ноември миналата година”, каза Мутафчийски.

Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата каза, че през март очакваме още над 500 000 дози ваксина, което ще позволи да се ускори процесът по ваксиниране и да започне 4 фаза, включваща възрастните хора и тези с хронични заболявания.

„Говорим за надежда. Тя е в ръцете ни. Още има медицински лица, които говорят това, което хората искат да чуят. Ако отсъпваме от медицинското, клетвата, която сме полагали, няма да ни очакват добри дни”, каза министърът. Той напомни, че има случаи, в които хора се записват за ваксинация, но не отиват.