“Пространството пред хотел „Марина” оживя с величествената скулптура на “Боян Мага -Венеамин” на известния български художник Георги Андонов. И за да е будна народната памет, князът-магесник пазел стария родов закон и старите знания, бил живата памет на българите и тяхна съвест, в него се бил въплътил Духът-пазител на България.” Този крaтък текст, публикуван на фейсбук страницата на хотела обяви изненадващото поставяне на нова скулптура на най-посещаваното място в Бургас – близо до Морска гара. Сред акцентите в бронзовата фигура са верига, преметната през торса на Боян Мага, и вълча муцуна, излизаща от тила на скулптурата. Логично тя бързо се превърна в най-коментираната тема в Бургас. По нея се изказаха историци, политици и общински съветници.
Но преди да представим полярните коментари, нека си припомним личността на Боян Мага. Боян Мага - княз Вениамин - е брат на цар Петър Велики, на св. Иван Рилски и син на цар Симеон Велики. Той е създателят на богомилството, изиграло огромна роля за Реформацията и Възраждането на цяла Европа, защото пораждат Хусизма и подготвят Ренесанса.
Въпросите се оказаха повече от мненията
Авторът на „История на Бургас” – изследователят Митко Иванов си е поставил за цел да намери отговор на следните въпроси, които зададе публично във фейсбук профила си.
„Защо е анонимна статуята? Какво изобразява? Кой реши да бъде поставена на това място (да посреща гостите и гражданите на входа на зоната за обществен достъп)? Защо е прескочен редът за поставяне на паметници и др. в градската среда? Вярно ли е, че тези тайнствени и доста безсмислени знаци са масонски? Защо единият от тях вече е замазан и прикрит? Има ли Община Бургас отношение към зоната за обществен достъп, страна ли е по договора за разкриване и устройване на тази зона? Къде остава чистият християнският мъченик Боян?! Какво мисли църквата за този антихристиянски натрапващ се символ?”
Общинският съветник Георги Дракалиев пък публикува снимка на скулптура на еднополова двойка, разменяща ласки, със следното послание:
„Кой решава и разрешава какви и кои скулптури и пластики да се поставят и къде точно, на територията на общината? Не трябва ли и те да се разрешават по реда на общинските наредби и правилници за поставяне на паметници, монументи, паметни плочи, преместваеми обекти, елементи на градското обзавеждане и т.н.?
Към момента има много художествени произведения, поставени из града, без санкция на Общинския съвет, при положение, че такава се изисква дори за поставяне на обикновена паметна плоча. Аз не съм против тях, защото скулптурите красят един град, пък и не съм изкуствовед или културолог, за да им давам оценка.
Но смятам, че не трябва да се позволява на когото и да е самоволно да поставя скулптури и пластики, без да има одобрение от общински орган, художествен съвет или нещо от сорта. Иначе някой ден Бургас може да осъмне и със скулптура като тази на снимката, каквито засилени тенденции има напоследък...”.
Друг общински съветник – известният юрист Иво Баев, който е син на големия художник Георги Баев, също се включи във фейсбук дискусията, само че под друг пост.
„Какъв правилник, какъв Общински съвет!!?? Имотът, където е поставена скулптурата не е общинска собственост! Скулптурата не е паметник по смисъла на Правилника. (справка: скулптурите в морската градина и на др.места, които бяха работени от някогашните симпозиуми по скулптура в Отманли) .чл.2 от Правилника "ПАМЕТНИК е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на хора, събития и постижения с принос към общочовешките ценности, към световното и националното развитие и към развитието на Община Бургас, в частност, който изразява признателността на населението от общината към тяхното дело и значимост, и представлява мемориален обект по смисъла на § 5, т. 69 от допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията." ЗУТ: "Мемориални места и обекти (паметници, паметни плочи, монументално-декоративни структури и елементи и други), свързани с исторически събития и/или личности, се разрешават по реда на този закон след решение на общинския съвет и съгласуване с Министерството на културата...."Мемориални места и обекти" са местата и обектите, свързани с исторически събития и/или личности...." Това разбира се е мое лично мнение и не ангажира Общински съвет –Бургас”, пише Баев.
0 Коментара