Ако планирате цялостен ремонт на банята или кухнята, обикновено се налага премахване на старите, захабени плочки – особено ако ще се подменя водопроводът под тях. Съществува и друга причина за демонтаж: напукани плочки. Те пропускат влага, която може да предизвика сериозни щети по пода или стената.

Премахването на плочки е трудоемка задача и трябва да се извърши професионално. При предварителна уговорка майсторите ще се погрижат и за събирането и извозването на отпадъка. Цената за тази услуга обикновено е около 16 лв./м², включително транспорт на строителните отпадъци.

Процесът може да отнеме няколко дни и е свързан с много прах, шум и боклук – особено неприятно, ако живеете в жилищна сграда. Именно затова много хора предпочитат да не свалят старите плочки, а да залепят новите върху тях. Затова попитахме майсторите какво препоръчват в подобни случаи.

Нови плочки върху стари само ако са в добро състояние!

Нови плочки може да се залепят върху съществуващи, но само ако са в добро състояние. Затова майсторите внимателно ще ги огледат преди да залепят нови. Стари плочки, които не залепват добре, т.е. не са здраво закрепени към основата, разклатени са, повредени са и имат пукнатини, звучат кухо при почукване, не са добра основа за лепене на нови плочки. В този случай всички инвестирани усилия и пари ще бъдат напразни. Водата може лесно да си проправи път и да доведе до развитие на мухъл. Също така фугите трябва да са здрави, без следи от плесени.

Ако само някои от плочките са дефектни, фаянсаджията трябва да ги смени, да запълни неравностите и да запълни празните фуги. Повърхността, върху която се лепят новите плочки, винаги трябва да е здрава и непропусклива, но и чиста. Майсторите за лепене на плочки ще почистят старателно старите плочки и фугите. Ако са мазни и прашни, това може да доведе до лоша адхезия на новите плочки.

След почистването на старите плочки, майсторите трябва да поставят и нова хидроизолация. Без хидроизолация водата може лесно да проникне през стените и подовете, причинявайки проблеми, чието отстраняване е изключително скъпо.

Плочка върху плочка може да се лепи както върху подови, така и върху стенни повърхности.

Как майсторите на плочки лепят нови плочки върху стари?

За да залепнат по-добре новите плочки към съществуващите, майсторите шлайфат старите с шкурка, особено когато става дума за гланцирани, гладки плочки, защото новите плочки по-трудно залепват върху тях. След това върху почистените плочки се нанася тънък слой грунд, често с добавка на кварцов пясък, който ще заздрави повърхността и ще позволи по-добро залепване на новите плочки.

За целта, майсторите за лепене на плочки ще използват еластично лепило за неабсорбиращи повърхности. То се нанася равномерно и прецизно с помощта на мистрия. Няма съществени разлики в процеса на лепене на плочки в сравнение със стандартното поставяне на плочки, само основата и вида на използваното лепило са други.

Има обаче едно нещо, което трябва да знаете. С лепенето на плочка върху плочка се повдига нивото на пода или се увеличава дебелината на стената, което може да доведе до необходимост от регулиране на вратата. Проблем може да е и ако сегашните мебели са изработени по поръчка, защото стените вече ще са по-дебели.

Друга икономична мярка при монтаж на плочки, освен тази система, е тяхното скосяване. Скосяването на плочките включва срязване на ръбовете им под ъгъл от 45 градуса и съединяването им (под прав ъгъл) без използване на лайсни във фугите. По този начин постигате по-добър естетически ефект (няма да се притеснявате от куп лайсни), но и намалявате количеството отпадъци от плочки, което означава, че спестявате материал.

Как се постига това? Скосените плочки се изравняват по-лесно и се монтират равномерно. Това намалява необходимостта от допълнително напасване, т.е. рязане на плочки по време на монтажа. По-малко пригаждане означава по-малко отпадъци. Това прави процеса на полагане на плочки по-лесен и бърз.

Има и важно естетическо предимство. Тъй като липсват визуални препятствия под формата на лайсни и преходите в ъглите на плочките са добри, без видими прорези, това допринася за минималистичния, съвременен вид на повърхностите. Поддръжката на скосените плочки е много по-лесна, защото няма лайсни, в които да се събира мръсотия.

Може да се скосяват както подови, така и стенни плочки. Важно е да не прекалявате със съединенията, за да останат незабележими фугите на плочките. Скосяването е труден и специфичен процес на обработка на плочки, който изисква наемането на професионалист.