Сега не е моментът да ратифицираме Истанбулската конвенция. "Тя не трябва да се използва като параван за отвличане на общественото внимание". Това подчерта президентът Румен Радев по време на отчета за първата година на своя мандат. В него той посочи най-важните събития, съгласно конституционните правомощия на президента, направи кратък поглед на днешната действителност и очерта основни насоки за по-нататъшна дейност, съобщава БНТ. „Моята дейност като президент през следващата година ще бъде посветена на съхраняване на демократичните права на българите, обеща Румен Радев.
Ето част от изказването на държавния глава:
Мандатът започва с формиране на служебно правителство. Кабинетът на проф. Герджиков изпълни безупречно основната си мисия, проведе изрядни избори, подписан бе Национален рамков договор в здравеопазването, правителството прояви характер и събра десетки млн. просрочени вземания и такси. Пресечени бяха ощетяващи държавата управленски схеми. Аргументирано бе спряна процедурата по концесионирането на Летище "София".
Съставеното от мен служебно правителство отмени наредба 208 за интеграция на чужденци без ясни критерии и механизми. Редовното правителство обаче побърза да възстанови наредбата без оценка на риска за националната сигурност и без нейната задълбочена актуализация. След проведени консултации с всички парламентарно представени сили връчихме мандат за съставяне на правителство на лидерът на ГЕРБ г-н Борисов.
За първата година от мандата обнародвах 86 закона, на пет от тях наложих вето. Упражних това си правомощие в интерес на българските граждани, воден от убеждението, че въпросните закони ощетяват или не гарантират правата на българските граждани. Четири от ветата бяха преодолени. При две от тях обаче са постигнати целените резултати - при Закона за концесиите и при Закона за бюджета за НЗОК. Отмяната на мораториума върху новите лекарства съхрани надеждата на множество тежко болни българи. Благодаря на парламента, че се съгласи изказаните във ветото аргументи.
В съответствие с предизборните си ангажименти, сезирах Конституционния съд относно СЕТА, върнах предложение на ВСС за нов председател на ВАС. Воден от убеждението, че духът на съдебната реформа предполага новоизбраният състав на съвета да потвърди легитимността на това предложение.
Външна политика
Външната политика е една от сферите, в която президентът има отчетливи правомощия. През изминалите месеци неотклонно се ръководих от принципите, издигнати в кампанията. Българската външна политика трябва да се формира у нас и да се отстоява навън, а не обратното. Тя трябва да печели приятели и партньори, а не врагове.
През годината приех част от поканите и осъществих 22 посещения зад граница. От февруари - май 2017 г. представлявах България на четири заседания на ЕС, на които предложих и аргументирах залагането на Кохезионната политика като приоритет в Римската декларация. Поставих въпроса за единна позиция на ЕС при чужда намеса в изборния процес на държава от съюза. Настоях за реална солидарност с държавите от първа линия по отношение на мигрантската криза и за ревизия на Дъблинския регламент. Внесох предложения за оперативен план за действие на ЕС при увеличаване на мигрантския натиск по нашата граница. Обосновах необходимостта от приемане на България в Шенген. Фокусирах вниманието върху сигурността, Европейската перспектива и свързаността на Западните Балканите. Подписах Римската декларация.
За този период проведох срещи с почти всички държавни и правителствени ръководители на Балканите. Положих началото на нормализацията на отношенията с Русия, които са от стратегическа важност не само за България, но и за Европа. Вярвам, че през 2018 г., в която отбелязваме 140 години от Освобождението, е възможност да изведем българо-руските отношения от ледената епоха, в която ги заварих.
През изминалите месеци представлявах България на сесията на общото събрание на ООН, на срещата на върха на НАТО, на Световната среща за климата в Париж, на Форума на трите морета и Мюнхенската конференция по сигурността. Считам, че България трябва да присъства активно и да подкрепя всички формати за многостранно сътрудничество, които са необходими инструменти за съхранение на мира и овладяване на ефектите от стихийната Глобализация.
Имах привилегията да бъда първия държавен глава приет от новия директор на ЮНЕСКО. Под моя егида се проведоха бизнес форуми в Берлин, Букурещ и Вършава като на последният бяха подписани договори за 35 млн. евро.
Отношенията ни с Азербайджан показаха, че, когато президентската институция и правителството действат в синхрон резултатите са на лице. Директната авиолиния Баку-София е резултат на общите ни усилия. Правителството прие като реален ангажимент поканата отправена към президента Илхан Алиев.
„Парламентът се превръща в нотариат, който официализира решенията на правителството. Доверието към парламента е критично ниско”, посочи още държавният глава, цитиран от бТВ.
„Считам, че в идните месеци и години е нужно национално усилие за преодоляване на моралната криза на българското общество. Нейни рожби са и корупцията, и престъпността, и политическата апатия, и настъпленията срещу свободата на словото. Доказахме, че президент и вицепрезидент могат да работят ефективно в екип“, каза още Радев.
"С Корнелия Нинова се срещам толкова често, колкото и с премиера, колкото и с председателя на НС. Имам своите позиции и виждания по редица въпроси. Няма страшно да са близки до някоя политическа сила", отговори на журналистически въпрос президентът, съобщава Нова телевизия. Радев припомни, че неговата кандидатура е издигната именно от БСП и добави: "Отмина времето, в което президентът беше безкритичен наблюдател".
Ще настоявам за прозрачност на собственост, управленски решения, харчене на публични средства, каза още Радев.
"Президент и вицепрезидент могат да работят ефективно в екип. Нашите резултати го доказват", заключи държавният глава.
Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви недоумението си защо българските общности в чужбина са били изключени от темата за българското европредседателство. „За тези хора България е истинската родина. Със силата на президентската институция искам да им кажа, че България стои зад тях. Казах им навсякъде, че те са огромен потенциал за страната. Амбицията ми надскача отделни политики, надскача един мандат“, заяви Йотова. Тя уточни, че не могат да върнат всички наши сънародници у нас, но могат да работят спешно за съхранение на самосъзнанието.
0 Коментара