България пое 3,2 милиарда евро нов външен дълг от международните пазари. Това е първата емисия, след като страната ни получи зелена светлина за членство в еврозоната от 1 януари догодина и получи повишение на кредитния рейтинг.
Новата емисия е структурирана в два транша - от 10 и 20-годишни книжа, като е постигната добра доходност, коментира пред БНР пазарният анализатор Николай Ваньов:
"Видяхме известно свиване на спредовете или разликите между основните лихви и това, което България плаща като кредитна премия. Емисията беше успешна, добра като размер. Разбира се, че по голям интерес имаше към 10-годишните книжа. Друг е въпросът, че международните емисии доста зачестиха в последно време и те може би са пряко отражение на бюджетната политика на правителството и това, че дефицитите стават все по-големи и по-големи".
"Предстоящото догодина фактическо влизане на България в еврозоната се отрази положително, като интересът към книжата, особено към новите мисии, се засили. Видяхте как се отрази на кредитните рейтинги на страната. Книжата на България бяха "бутикови" на пазара, но с увеличеното количество нови международни емисиите те не се превръщат в толкова "бутикови". Надяваме се да видим фискална консолидация, която да доведе до по-разумна бюджетна политика", посочи още Ваньов.
Планираната продажба се състоеше от 10-годишни еврооблигации за 2 млрд. евро с лихва от 95 базисни пункта над средните суапове, което е с 40 базисни пункта по-ниска лихва от първоначалната цена, според запознат с въпроса, цитиран от агенция Блумбърг. Емисията включва и 20-годишен транш на стойност 1,2 млрд. евро с лихва от 145 базисни пункта над средните суапове.
Силният интерес към книжата беше потвърден от факта, че поръчките за двата вида еврооблигации надхвърлиха съответно 8,3 милиарда евро и 5,5 милиарда евро, посочва още Блумбърг.
През април 4 милиарда евро бяха поети отново в два транша от външния пазар.
Бюджетът за тази година е планиран с дефицит от 3% от БВП през тази година, максималният нов дълг в размер до 18,9 млрд. лева от местни и международни продажби. На вътрешния пазар продадени ценни книжа са на стойност 2,1 милиарда лева.
0 Коментара