Санирането в Бургас и областта ще продължи, за да може всеки човек да има възможност да се радва на комфорт, топлина, намалени сметки за ток, а животът на сградата да бъде удължен. За да продължи ритмично процеса, специално работя за Фонд за декарбонизация, който да акумулира средства и да се знае, че ще се работи напред във времето и хората да са сигурни, че сградата им може да бъде санирана. Това заяви кандидатът за депутат от ГЕРБ в Бургаски регион Жечо Станков пред бургазлии, които се интересуват точно кога и как ще бъде саниран техният жилищен блок. Тези, които вече живеят в реновирани сгради пък подчертаваха ползите от това. „Някои блокове бяха в отчайващо състояние - почти разрушени, имаше падащи панели от тераси и покриви, сринати комини, доста сериозни течове, а и беше много студено. Сега това го няма.“, подчертаха жители на бургаския ж.к. „Славейков“.
ГЕРБ е единствената политическа сила, която заявява категорично, че програмата за саниране ще продължи. „Договаряме с Брюксел следната процедура: заради кризата с коронавируса, се отпускат средства, които освен за здравеопазване, образование и социални дейности, ще бъдат насочени и към енергийна ефективност и към гражданите. По този начин искаме да продължим санирнето, като ще включим освен големите блокове, и еднофамилните къщи, защото е справедливо. С тези средства, които ще дойдат от Европа, ще започнем с тези блокове, които са подали вече документи и чакат, а с всички останали, които ще изявят желание, ще можем да продължим чрез Фонда за декарбонизация. Привлекли сме най-добрите експерти от Европейската инвестиционна банка да ни посъветват как да работи той. Целта е да може всеки един човек да живее в комфортна среда и да му е удобно. Завишаваме и контрола. Не само към фирмите, но и към материалите, които използват. Контролът ще бъде по-висок, за да може и хората да бъдат по-спокойни.“, каза Станков.
На среща с него председателят на сдружението на бл. 30 в ж.к. „Изгрев“ Вани Йорданова, посочи разликите на жителите на блока преди и след санирането.
„Първоначално имаше проблеми, защото хората бяха скептично настроени с различни доводи – че ще им вземат апартаментите, че ще им се налагат неправомерно такси и това ги спря. Но след като сложиха скелето на бл. 32, който беше един от първите, съседите видяха, че нещата не стоят така и започнаха да настояват и ние да санираме блока. Във вход 1 мазетата им се наводняваха, във вход 2 таванът им протече. Но след санирането тези неща се поправиха. Усеща се и топлината. Зимата спестяваме от сметките за отопление, лятото топлината си остава каквато е вътре в сградата. Спестяваме около 40% от сметката за ток. Не на последно място е естетическият вид на сградата.“, каза Йорданова и посъветва хората да не се колебаят, а да предприемат мерки и да подадат документи.
Председателят на сдружението на бл. 24 в ж.к. „Славейков“ Йордан Вънчев каза, че е имал съседи, които са казвали: „Ние не вярвахме, че това може да се случи“. „До над 200 лева ни бяха стигали сметките за ток, сега са около 120 лева. Радиатори не включваме, климатици имаме, но ги ползваме само предимно лятно време.“, каза той.
Ритмичното продължаване на санирането е именно един от ангажиментите, поети от Жечо Станков към жителите на Бургаска област.
Рестартиране на програмата очакват жителите на 229 блока, които са преминали по административния път и имат вече сключени договори с общините в Бургаска област.
Още над 100 блока са заявили желание, но не са довършили административните процедури.
Ще бъдат включени еднофамилните жилищни сгради. Това ще доведе до намаляване на консумацията на енергия в санираните жилища между 30 и 60%.
Ще бъдат санирани и обществени сгради като болници, училища, детски градини и други, което ще намали разходите за поддръжка и ще даде възможност услугите в тях да бъдат подобрени.
В програмата за саниране ще бъдат включени и бизнес сградите. Ползите са: спестяване на средства за отопление и охлаждане, подобряване условията на труд.
0 Коментара