От 1 юни трансджендър жените повече няма да имат право да играят в женския футбол в Англия. Това обяви официално Футболната асоциация на страната (ФА), с което предизвика нова вълна от дебати по темата за половата идентичност и спорта. Решението идва след промяна в правната дефиниция на пола от Върховния съд на Великобритания и обръща посоката на по-либералната политика, въведена само месец по-рано.

Отворени правила… за кратко


През април ФА направи опит за компромис, като въведе по-строги, но все пак допускащи участие критерии за транс жени във футбола. Целта беше да се балансират равенството и безопасността в женския спорт. Плановете обаче просъществуваха колкото брак от риалити шоу — кратко и бурно.

В края на април Върховният съд постанови, че в рамките на закона терминът "жена" следва да се разбира като човек от женски биологичен пол. Съдебното решение се оказа повратна точка, която накара и футболната централа да преосмисли курса си.

„Ако има съществена промяна в закона, науката или действието на политиката в масовия футбол, тогава ще я преразгледаме“, заявиха от ФА, оставяйки леко открехната вратата за бъдещи промени.

Спорт, биология и идентичност: неравен мач


Решението възроди стария, но нерешен дебат: има ли място транс жени в женския спорт? Привърженици на забраната настояват, че биологичните различия дават неравностойно предимство, което застрашава целостта на състезанията. Критиците обаче виждат в новите правила акт на дискриминация, който изключва хора на база идентичност, а не спортни умения.

ФА твърди, че поддържа връзка с всички регистрирани транс жени в системата, за да им обясни какви алтернативи за участие съществуват. Но засега вратата към женските отбори остава затворена.

Спортът — последният рубикон в дебата за пола?


Английската футболна асоциация не е сама в дилемата. Все повече спортни федерации — от плуване до колоездене — въвеждат ограничения или отделни категории за транс състезатели. Аргументите варират от безопасност и конкурентоспособност до социално приемане, но конфликтът остава — къде свършва политиката и къде започва равенството?

Едно е сигурно — футболната топка пак се търкаля в минното поле между права, правила и реалност. А финалният резултат тепърва ще се брои.