Софийският градски съд (СГС) постанови прокуратурата да плати рекордно обезщетение от 300 000 лева на съдия Петър Сантиров, пише "Правен свят". Обезщетението е заради претърпените от него неимуществени вреди от незаконното обвинение по делото за подкуп, по което той беше оправдан на три инстанции заедно с бившия военен министър Николай Цонев и Тенчо Попов.

Сантиров заведе делото срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) миналата година и искът му беше за 500 000 лева. Отделно, той води дело и срещу бившия следовател Петьо Петров, който пък беше основен свидетел на държавното обвинение по делото за подкуп. Сантиров иска от Петров 100 000 лева, но делото още не е приключило на първа инстанция, като СГС предложи на двамата да се спогодят.

В началото на 2015 г. Върховният касационен съд (ВКС) оправда окончателно тримата подсъдими по шумното дело за корупция, в което те бяха и зрелищно арестувани на 1 април 2010 г. В решението на ВКС се казваше, че делото е "емблематичен пример за провокация към подкуп", инсценирана и проведена от тогавашния следовател Петьо Петров.

Освен рекордното обезщетение за неимуществени вреди, прокуратурата е осъдена да плати на Сантиров и почти 40 000 лева за имуществени вреди. Те са разликата между платеното му обезщетение за петте години, в които е бил отстранен от длъжност, докато е водено делото срещу него и брутното трудово възнаграждение, което би получил като съдия в СГС за същия период. Държавното обвинение трябва да плати и над 7700 лева на Сантиров за адвокатско възнаграждение.

За да определи толкова високо обезщетение, съдия Невена Чеуз от СГС е взела предвид тежкото здравословно състояние на Сантиров. Експертиза по делото е доказала, че именно в периода, в който срещу него е водено наказателното дело, той е заболял тежко и вече е с намалена трудоспособност. Отделно от това, свидетели са описали ужасяващи обстоятелства около престоя му в ареста, който е бил над два месеца. Сантиров е бил принуден да търпи заплахи от хора, които лично той е определил да бъдат в ареста, а в един период е бил заплашван и от обвиняемите тогава от групата за отвличания "Наглите"

"В тази връзка съдът кредитира показанията на свидетелите Б., Т. и А., които по аналогичен и безпротиворечив начин, в логическа последователност, установяват условията, при които е пребивал ищецът в този арест – в килия в непосредствена близост до други арестанти, чиито мерки за неотклонение сам ищецът е определил и принуден да бъде свидетел на непрестанни заплахи за физическото си състояние и обиди към личността си, страх за личната си безопасност и усещане за накърнено достойнство – "задържаните, които са на неговия етаж непрекъснато отправят заплахи към самия него.... беше настаняван отделно от останалите конвоирани лица.... беше много подтиснат и много разтревожен, в пълния смисъл на думата смачкан" /показания на свидетеля Б./, "той беше един убит човек... чувал съм как го обиждат... през цялото време си мислех, че този човек ще си сложи край на живота.... беше унизен до безобразие български съдия" /показания на свидетеля Т./, "едните заплахи бяха от "Наглите".... ставаше нощно време, беше стресиран.... от две съседни килии го заплашваха, че ако се срещнат на каре щели да се разправят по грубия начин" /показания на свидетеля А./", пише в решението на СГС. То обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Дело по ЗОДОВ срещу прокуратурата заради незаконното обвинение в корупция води и бившият военен министър Николай Цонев. В началото на годината на първа инстанция градският съд му присъди обезщетение от 50 000 лева за претърпени неимуществени вреди и още 8400 лева за имуществени. Заради бруталния арест на финансиста Тенчо Попов пък България беше осъдена в Европейския съд по правата на човека в Страсбург да му плати обезщетение от 14 000 евро. /ПИК/