Повече часове по основни общообразователни предмети, но без разширяване на учебния материал, предложи Министерството на образованието и науката (МОН). По математика часовете ще се увеличат с 25%, а по български език и литература - с 12%. В първия гимназиален етап ще се увеличат и часовете по природни науки с 22%, по география и икономика с 11%, както и по история и цивилизации със 7%. “Така ще се осигури повече време за упражнения, затвърждаване и развитие на критическо мислене”, каза просветният министър Красимир Вълчев, който представи предложенията.

“Няма да увеличаваме учебното съдържание, ще оптимизираме програмите за профилирана подготовка”, посочи министърът и уточни, че добавяне на съдържание ще има само в в гражданското образование, което ще обхване теми като здравно образование, права и задължения при първо работно място, социално и здравно осигуряване, както и основи на публичните финанси.

“Искаме да разширим темите за здравно образование в 10 и 11 клас”, посочи още министър Вълчев.
Запазва се структурата, при която общообразователната подготовка приключва в Х клас, а в последните две години учениците се насочват към профилирани дисциплини. В същото време се предлага намаляване на броя часове за профилирана и професионална подготовка в XI и XII клас с 20 на сто, с цел облекчаване на учебното съдържание и намаляване на научната му сложност.

Сред другите промени е възстановяване на обучението по ключови предмети в VIII клас за паралелки с интензивно изучаване на чужд език. Така ще се постигне по-добър баланс в натоварването в рамките на гимназиалния етап. Интензивно чуждоезиково обучение ще се предлага само там, където след това ще има преподаване на предмети на съответния език. В останалите случаи езикът ще се изучава разширено или базово.

“Последните две реформи в учебния план бяха именно в тази посока - увеличаване на чуждоезиковата и профилираната подготовка за сметка на общообразователната. В резултат на това днес българските ученици се справят доста по-добре с чуждите езици в сравнение с преди 25 години и много по-лошо с математиката и природните науки”, каза министър Вълчев.

Въвеждането на промените е планирано поетапно - от учебната 2026/2027 г. ще обхваща VIII клас, през 2027/2028 г. ще обхване VIII, IX и XI клас, а от 2028/2029 г. - всички гимназиални ученици.

От предстоящата учебна година се предвижда и обновяване на националното външно оценяване (НВО). В тестовете по математика за VII и X клас ще бъдат включени задачи, свързани с природните науки - биология, химия, физика и география. Те ще се решават с прилагане на математически знания, което цели развиване на междупредметни връзки и практически умения. Изпитното време ще се увеличи - с 15 минути за VII клас (до 180 мин.) и с 30 минути за X клас (до 120 мин.).

“Целта не е да затрудняваме учениците, а да ги подготвим за реалния живот. Задачите ще бъдат свързани с практически ситуации, без тежки теоретични формулировки”, увери министър Вълчев.

Край на разпокъсаните учебни седмици

Ваканциите вече ще са в блок

Министерството на образованието и науката предлага нов график на учебното време, който да сложи край на кратките почивки по средата на седмицата. В проекта, публикуван за обществено обсъждане, ваканциите около празниците и междусрочният отдих са планирани така, че да осигурят цели блокове за почивка, без да прекъсват учебните дни с изолирани неучебни сряди или четвъртъци.

По новото предложение, есенната ваканция около 1 ноември ще бъде четири последователни дни - от 31 октомври до 3 ноември включително. Междусрочната ваканция също ще бъде цяла серия от дни - от 31 януари до 2 февруари. По този начин се избягва досегашната практика учениците да имат само един почивен ден насред учебната седмица.

Коледната ваканция ще започне на 24 декември и ще продължи до 4 януари включително. Неучебните дни през пролетта за учениците от първи до единадесети клас ще бъдат от 4 до 13 април, а за зрелостниците - от 8 до 13 април.

В графика е предвидено и още едно удобно “сливане” - 2 март (понеделник) ще бъде неучебен, което заедно с Националния празник 3 март ще оформи четири почивни дни - от 28 февруари до 3 март.

По предложение на директори на училища, за да се осигури равен достъп до учебни часове, дните на матурите и националните външни оценявания също ще бъдат неучебни за всички ученици - 17 и 19 юни.

От МОН припомнят, че благодарение на приети промени в Наредбата за организацията на учебното време, вече е възможно по-гъвкаво и ефективно разпределение на ваканциите. Подготвят се и нови промени, с които ще се регламентира, че за да се нарича даден период “ваканция”, в него трябва да има поне три последователни неучебни дни.

Целта на нововъведенията е ясна: повече пълноценна почивка и по-малко разпокъсано учене - в полза както на учениците, така и на техните учители.