ГЕРБ ще възстанови по подходящия начин т.нар. преференциално гласуване, заяви на пресконференция в централата на ГЕРБ депутатът Георги Марков.


Преференциите остават, заяви Марков в присъствието на председателя на партията и министър-председателя Бойко Бориосов.

От партията съобщиха още, че ще се открие процедура по избор на нова Централна избирателна комисия. С тази задача е натоварен председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов.

Марков посочи, че оттук нататък няма да се говори повече за изборни правила.

"Още не сме преглътнали Костинброд и съм изумен, че държавният глава намекна за Костинбродската афера с положителен знак. Вървим към Европа, не може да вървим към еврото, а да въвеждаме машинно гласуване, каквото няма никъде в Европа. А държавният глава създава впечатление, че ако няма машинно гласуване, щял да бъде опорочен вота. Никъде няма машинно гласуване в Европа. Оттук нататък говорим за Европа, за приноса на ГЕРБ в Европа и за поредната победа на ГЕРБ.

Ние считаме, че не може да има избори в България по сегашната пропорционална изборна система, която ни обрича на вечни коалиции“, каза Марков и добави, че другите политически групи "ги гони страхът, защото при мажоритарни избори ГЕРБ ще има абсолютно мнозинство".

По отношение на избора на нов състав на ЦИК премиерът Бойко Борисов коментира: "Нека да напомня, че мандатът на предишната ЦИК беше прекратен предсрочно, когато ние бяхме опозиция. Този избирателен закон беше промотиран изцяло от г-жа Мая Манолова по време на мандата на БСП и ДПС. Що за нахалство е това? Имат право в това, че мандатът е изтекъл. Щом е изтекъл, да се започне процедура, да се избере нова ЦИК – прозрачно и ясно, защото и нашите избори и избора на президента Румен Радев беше от тази ЦИК. Тогава не оспорвахме изборите. Струва ми се нахално от тяхна страна да изопачават така.

"Щом искаме да сме управляваща коалиция, просто всички трябва да ходят на работа. Тогава няма да ни е нужно да търсим друга подкрепа за кворума в парламента“, допълни Борисов и съобщи, че във вторник поканил на среща групата на "Обединените патриоти".

„За съжаление никъде не се отбелязва, че НФСБ е главен инициатор да се вземе това решение, а ДПС са го подкрепили. Точно обратното се говори. Никъде не се акцентира, че не се прие агитация на майчин език. Никъде не се акцентира, че не се прие уседналостта. Точно обратното. Явно е изгодно на всички. Ние първи внесохме мажоритарния закон, а и винаги, като партия, сме избирани мажоритарно. Не искам да остава какъвто ѝ да е оттенък, че на нас изборните правила ни влияят“, обясни Борисов.

Той бе категоричен, че ГЕРБ ще внесе в НС предложение да се върне текстът във вида, в който е бил преди последната промяна

"Пак не беше обяснено. Не е отпаднала преференцията, а просто е вдигнат прагът. За да няма спекулации - или чрез ветото на президента, или, ако не го наложи, спешно ще се внесе от депутатите, промяна в Закона за преференциите да се върне това, което беше досега. Имаме депутати, избрани с преференциите", коментира още премиерът.

Източник: Нова тв