„Сега реално можеше да не протестираме пред затвора, а да сме на гробището. Знаете, по колегите е стреляно. Бегълците са били въоръжени. Малко хора са запознати, но надзирателите в затворите разполагаме само с една палка и едни белезници. С тях трябва да предотвратим безредици. Въоръжена е само периферната охрана. А при случай на нападение срещу нас, по закон сме приравнени на футболни съдии, не на полицаи. А това е несправедливо. Защото санкциите са в пъти по-ниски”- Това заяви пред „BurgasInfo” Валентин Мартинов, член на управителния съвет на синдиката на служителите на затворите в България. Днес надзиратели от бургаския затвор се включиха в националния протест в столицата в подкрепа на колегите си, които са били на смяна в деня на зрелищното бягство на Владимир Пелов, осъден на 32 г. затвор за грабеж и обвиняем за двойно убийство, и Радослав Колев, наказан с 26 г. лишаване от свобода за екзекуцията на данъчен с нож и чук.Осми ден от тях няма и следа. Двамата успяха максимално да се възползват от слабостите в системата - един охранител стои пред металната врата и натиска бутона за отворянето ѝ и един в караулката на двора.
”В Бургас нямаме чистачки”, каза Мартинов. И подчерта отново основните искания на надзирателите - увеличаване на щата в местата за лишаване от свобода в цялата страна, доставка на нова, по-модерна техника, с която работят служителите на затворите, както и изменения в законодателството, за които синдикатът настоява вече 9 години.
„В момента при нападение, законът приравнява надзирателите с футболните съдии, а не с полицаите. Това е несправедливо”, обяви Мартинов.
И допълни: Поне с 250 души в национален мащаб е дефицитът на кадри в затворите в цяла България. За Бургас той е 50.
Синдикалистът направи и друга важна калкулация: 1000 лева излиза месечната издръжка на един затворник у нас. Заплатата на надзирателите е 800 лева. „Лишените от свобода имат повече права и привилегии от нас. При надзирателите ситуацията не е розова”, обобщи той.
0 Коментара