В днешно време магазините изобилстват от бои и украси за великденски яйца – от най-обикновени до кристални и такива с диаментен блясък. Но как е било по времето на нашите баби, когато не са можели да отскочат до супермаркета, а единствените им багрила са били свежо набрани от градината. Вместо ваденки пък са използвали восъчни свещи, за да изписват буквите на любимите си внуци или да рисуват цветя. Към традициите връща баба Калояна Иванова от Народно читалище „Съзнание 1927” в бургаското село Маринка.

„Връщам се в спомените от моето детство. На Велики четвъртък с баба ставахме рано, отивахме в градината и събирахме коприва и люспи от лук. За червените яйца баба вадеше панджар или пускаше във водата червена вълнена прежда. Първото боядисано яйце беше червено, с него ми мажеше челото и наричаше да съм жива и здрава. Държахме яйцето на иконостаса до следващия Великден, ако се разболеех ми натъркваше челото с него и задължително оздравявах. Козунаците баба задължително печеше днес – на Велики четвъртък”, спомня си Калояна.

Как стават най-хубавите цветове – вижте съветите й във видеото.

Днес Калоява Иванова заедно с други жени от Народно читалище „Съзнание 1927” показаха традициите при шаренето на яйца. Десетки малчугани с желание се включваха в боядисването с люспи от лук, цвекло, куркума и използваха за украса листа от здравец. Ритуалът бе показан от Регионалния исторически музей до Часовника.

„Пожелавам на бургазлии много здраве и късмет, всичко друго ще се нареди”, каза баба Калояна.

А ако искате да спазвате традициите при боядисването на яйца, е важно да знаете, че всяка билка се вари заедно с яйцата, за да пусне багри.

От БургасИНФО Ви пожелаваме весели празници.