Всяка история обикновено започва с: „имало едно време”, а нашата започва с: „нямало едно време”. С изключение на Третото българско царство, по време на социализма и първите години на демокрацията, апелативните съдилища и прокуратури не съществуват като структури на съдебната власт. След законодателна промяна, с решение от 14.01.1998г. на ВСС, са определени съдебните райони на апелтивните съдилища и прокуратури, включително и на Бургас, включващ още районите Сливен и Ямбол. Това заяви председателят на Апелативната прокуратура в морския град прок. Любомир Петров на церемонията по случай 20-годишнината от създаването на институцията.

Събитието, която се състоя в зала „Изток” на БСУ, бе уважено от членовете на Висшия съдебен съвет Калина Чапкънова, Боряна Димитрова, Светлана Бошнакова, Георги Кузманов; заместник-министъра на правосъдието Десислава Ахладова, председателя на Апелативен съд – Бургас Деница Вълкова, говорителя на Главния прокурор Румяна Арнаудова; областния управител на Бургас Вълчо Чолаков, областния управител на Сливен Чавдар Божурски, областния управител на Ямбол Димитър Иванов, кметът на община Бургас Димитър Николов, директора на ОДМВР Бургас ком. Калоян Калоянов, директорите на областните дирекции на МВР в Сливен и Ямбол, директори на ДАНС, както и ректора на БСУ проф. Галя Христозова.

Председателят на Апелативен съд – Бургас Деница Вълкова поднесе поздравителен адрес и подарък - албум, който да събере най-важните моменти в снимки от историята на АП

Отличия бяха връчени на най-дългогодишните прокурори, сред които първият магистрат и административен ръководител на АП Бургас Йордан Иванов.

Признание за добрата съвместна работа Апелативната прокуратура получи от община Бургас в лицето на кмета Димитър Николов. В годините АП е помагала на общината да въведе важни мерки за безопасност.

„Съвместно направихме промени в Наредбата за опазване на обществения ред. В продължение на 6-7 години имаше нападения с хладни оръжия в нощни заведения и съвместно с областната дирекция на МВР и Апелативна прокуратура разработихме мерките. Те вече са в действие и са изключително успешни. С тях засилихме контрола на внасянето на наркотични и упойващи вещества, хладно и огнестрелно оръжие в нощните заведения, като инцидентите рязко спаднаха. Разбира се след това получихме много подкрепа от родителите. Успоредно с това стартирахме прекрасна инициатива за въвеждане на анонимни тестове за упойващи вещества в горните класове в училищата. Отново получихме подкрепа от родителите, защото трябваше да се съберат доста декларации, за да се спази законът. Апелативна прокуратура ни помогна за доброто оформяне на всички тези декларации и провеждане на тестовете. В момента действащи прокурори посещават училищата в община Бургас и разговарят с децата за многото опасности, които ги дебнат в интернет и социалните мрежи. Молбата ми е всички тези инициативи да не се прекратявата, а да продължават, защото водят до голямо доверие, а то до по-голямо спокойствие на гражданите”, заяви кметът Николов.

Той подари на прок. Петров снимка на Морското казино.

На събитието трябваше да присъства и главният прокурор Сотир Цацаров, но поради неотложни ангажименти поздравление от негово име поднесе говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова.

„ Сигурни сме, че за този 20-годишен период прокуратурата и Апелативна прокуратура Бургас се утвърди като един важен фактор. Хората, които са работили и работя в тази институция, са достойни, почтени, силни и достатъчно мотивирани да бъдат истинския страж срещу престъпността, истинските пазители на спрведливостта в търсенето на истината”, заяви Арнаудова. Поздрав отправи и зам.-министъра на правосъдието Десислава Ахладова. Церемонията завърши с награждаването на победителите от конкурса за есе на АП.