Парламентът реши да не се начисляват такси за до десет тегления месечно на пари в брой от платежна сметка за основни операции на терминално устройство АТМ или ПОС на обслужващата банка.

Промяната в Закона за платежните услуги и платежните системи беше приета на второ четене единодушно със 150 гласа „за“.

Според гласуваните изменения потребителят ежемесечно ще може да инициира и до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, за които не се начисляват такси.

Платежна сметка за основни операции е сметка, в която постъпват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти и лихвите върху тях. За регулярно обслужване на сметката не се начисляват такси.

Първоначално се предлагаше освободени от такси да са общо до три тегления от банкомат на обслужващата банка. Атанас Атанасов („БСП – Обединена левица“) посочи, че хората, които използват такива сметки, са пенсионери, студенти и стипендианти. По думите му до три тегления са малко. Той отбеляза, че след разговор с банковата асоциация е станало ясно, че тегленията от такива сметки не надхвърлят десет броя и предложи съответна промяна в закона, която срещна подкрепа в пленарната зала.

Отхвърлено беше първоначалното предложение на левицата за неограничен брой тегления без такси.

Димо Дренчев („Възраждане“) коментира, че безспорно сметката за студенти и пенсионери е "гвоздеят в този законопроект". Той предложи да има възможност за поне 30 тегления без такси, но предложението му беше отхвърлено, предаде БТА.

Приетите изменения в Закона за платежните услуги и платежните системи адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор, и предоставянето на платежни услуги за периода след присъединяването на България към еврозоната.