25 души са починали от предозиране с опасния медикамент фентанил през 2024 г. За предходните 10 г. има 6 подобни случая. Данните са на Националния фокусен център за наркотици и наркомании. Те показват все по-мощното навлизане на фентанила в България - тенденция, която се наблюдава от 4-5 г. насам. Ръстът е над 50 пъти, съобщава 24 часа.
Често зависимите не знаят, че са приели фентанил, който дилърите смесват в други дроги за посилен ефект. По улиците на София и големите градове все по-често се забелязват т.нар. зомбита - мръсни и неугледни, заели неестествена поза, неадекватно състояние и в невъзможност да направят движение. Тази картина беше масова в САЩ преди 5 г., но навлиза и в Европа. България не прави изключение.
Проблемът с фентанила започна преди няколко години, когато първите случаи на фатални свръхдози хвърлиха в шок местната общност във Варна. Тогава името фентанил беше почти непознато, а смъртта на няколко млади хора през 2021 г. се възприемаше като трагична аномалия.
Днес обаче лекарите от спешните отделения, психиатрите и полицаите говорят за една и съща, вече утвърдена и ужасяваща реалност. В Спешното отделение на УМБАЛ “Света Анна” във Варна картината често е една и съща и е белязана от отчаяна надпревара с времето. Докторите там са виждали ужасяващи картини, както и 10 починали. Пациентите пристигат в състояние на тежка дихателна депресия. Говорим за по-малко от 4-5 вдишвания в минута, при норма 16-18, обяснява медик. Симптомите са класически за тежко опиоидно отравяне – зеници, свити до размер на главичка на карфица, синкав цвят на устните и кожата поради липсата на кислород (цианоза) и пълна липса на реакция. “Виждали сме свръхдози с хероин в продължение на десетилетия, но това е нещо съвсем различно", споделя лекар от същото отделение. Скоростта, с която фентанилът потиска дишането, е плашеща. При хероина имаме малко повече време, един прозорец, в който да реагираме. Тук говорим за минути, понякога дори по-малко, преди настъпването на дихателен арест. Буквално се борим за всяка глътка въздух, посочва съдебен лекар. Медиците разказват, че докато при хероинова свръхдоза една или две дози от антидота Налоксон (или Наркан) обикновено са достатъчни, при фентанил често се налага да инжектират много по-големи, понякога до 8-10 дози, за да успеят да неутрализират ефекта на наркотика и да възстановят дишането на пациента.
Отвъд вратите на спешното, в кабинетите на психиатрите и терапевтичните центрове, се разкрива другата страна на трагедията. Специалисти по зависимости във Варна алармират за тревожна промяна в профила на пациентите. “Голямата трагедия е, че много от тези млади хора не са класическите зависими, които познаваме от години”, споделя варненски психиатър. “Това са експериментиращи младежи, студенти, дори ученици, които са решили да пробват нещо на купон или са си купили хапче, представено им за успокоително или екстази, от някой сайт или от познат. Те не търсят фентанил, но фентанилът ги намира. И тъй като нямат никакъв толеранс към опиоиди, дори минимално количество е абсолютно смъртоносно за тях”, посочва полицай.
Тази мрачна картина от варненските болници, терапевтични центрове и полицейски бюлетини е микрокосмос на кризата, която вече се разгръща в национален мащаб. Арестите в Търговище и Монтана и разбиването на мрежата на Светльо Ловешкия са отговорът на държавата на тази ескалираща заплаха. Той бе хванат с 1040 грама от дрогата. Мъжът иначе е най-големият в бизнеса у нас и снабдяваше дилъри от цяла България с дрогата.
Пътят на отровата е ясен: химикали от Азия, синтез в мексикански лаборатории и разпространение по целия свят Фентанилът е изключително мощен синтетичен опиоид – около 50 пъти по-силен от хероина и между 80 и 100 пъти по-силен от морфина. Дори микроскопична доза може да бъде смъртоносна, което прави риска от свръхдоза изключително висок. Подобно на други опиоиди, той предизвиква усещане за еуфория, но най-опасният му ефект е силното потискане на дишането чрез въздействие върху дихателния център в мозъка, което често води до фатален изход. Особено тревожна е способността на фентанила бързо да преминава кръвно-мозъчната бариера, причинявайки тежки поражения на мозъка и други органи.
Световната верига за производство обикновено започва с химически прекурсори от Китай и Индия, които се преработват във фентанил в “суперлаборатории”, контролирани от мексикански наркокартели. Най-големият риск за потребителите идва от факта, че фентанилът рядко се продава в чист вид. Контрабандистите често го добавят към хероин или кокаин или го пресоват във фалшиви таблетки, наподобяващи лекарства по рецепта. Така много хора дори не подозират, че приемат фентанил - докато не стане фатално късно.
Допълнителна и още по-зловеща опасност вече се наблюдава в САЩ — комбинацията на фентанил с ксилазин (т.нар. tranq), ветеринарен успокоител, който причинява дълбоки некротични рани. Този наркотик не реагира на стандартното лечение с антидоти за опиоидни свръхдози, правейки ситуацията още по-критична.
Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предл…
0 Коментара