Гмуркане в южния залив на Китен, където, недалеч от нос Урдовиза, се намират останките на няколко древни дървени ветрохода направиха водолазите от Сдружение "Приятели на морето". На мястото в момента изследователите от Центъра за подводна археология и Института за корабна археология към Университет Тексас А&M (САЩ) провеждат подводна научна експедиция. Посещението се състоя с разрешението на ръководителите на проекта д-р Драгомир Гърбов /Център за подводна археология и Институт за корабна археология към Университет Тексас/ и доц. д-р Крум Бъчваров от Университета на Кънектикът и асоцииран член към Института за морска археология (INA).

При спазване на всички нормативни изисквания, бургаските водолази имаха възможност да наблюдават отблизо работата на подводните археолози и да видят на място голяма част от техните изключително интересни находки. Те бяха посрещнати и придружени от д-р Гърбов, който непосредствено преди гмуркането подробно им разказа какво се очаква да видят.

Текущото изследване на корабните археолози в момента се фокусира върху търговски кораб, представляващ едно от най-добре запазените корабокрушения от османския период по българското Черноморие. Изследователите поясниха, че проучванията в този район имат ключово значение за разбирането на развитието на корабостроенето по Черноморието през XVIII–XIX в. Те подчертаха, че подводната археология дава безценен достъп до данни, които иначе остават скрити и изразиха удовлетворението си, че имат възможност да работят с едни от най-добрите реставратори на артефакти от морска среда от Австралия и САЩ.

Водолазните-любители от своя страна споделиха своето вълнение от видяното, изявиха желанието си да научат повече за подводните изследвания по Черноморието, декларираха готовността си да участват активно в популяризацията им, но и в подкрепата на инициативи, свързани с опазването на подводните археологически обекти.