Община Бургас продължава дейностите по подобряване качеството на въздуха. В момента се изпълнява трети проект за подмяна на пачките на дърва и въглища с екологични уреди НАМАЛЯВАНЕ НА ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ С ФИНИ ПРАХОВИ ЧАСТИЦИ В НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА НА ОБЩИНА БУРГАС – II. Представители на администрацията и ръководители на проекта проведоха информационен ден, по време на който представиха постигнатите резултати от изпълнението на екологичните проекти.
Подробности по изпълнението на екологичните политики на администрацията представиха зам.-кметът Станимир Апостолов – ръководител на проекта, Величка Великова – координатор на проекта и експерти.
Основната цел на проекта е да се подобри качеството на атмосферния въздух в община Бургас чрез намаляване на емисиите на ФПЧ10 от битовото отопление като един от основните източници на замърсяване на въздуха.
В момента се извършва прием на заявление за подмяна на старите отоплителни уреди на твърдо гориво с нови екоуреди за жители на кв. „Долно Езерово", кв. „Лозово“, комплекс „Меден рудник“ - зони А, Б, В и Районен център, комплексите „Славейков“, „Изгрев“ и „Зорница“ и съставните населени места: гр. Българово, с. Равнец, с. Маринка, с. Извор, с. Твърдица, с. Драганово, с. Изворище, с. Миролюбово, с. Братово, с. Брястовец и с. Димчево.
Още информация ще откриете на адрес: https://www.burgas.bg/bg/ekologichni-initsiativi/60434
Целта ще бъде постигната, чрез изпълнение на следните специфични мерки:
► Въвеждане на ефективни и специфични за местния контекст механизми за въздействие и ограничаване замърсяването на атмосферния въздух с източник битово отопление с твърдо гориво;
► Надграждане на системата от мерки за подобряване на КАВ чрез изграждане на допълнителен административен и технологичен капацитет, формулиране и изпълнение на местни политики по управление на КАВ в Община Бургас;
► Повишаване на обществената информираност и насърчаване включването на местната общност в инициативи, свързани с подобряване качеството на въздуха.

Допустими уреди за финансиране са отоплителни устройства:
- използващи единствено електричество (с изключение на електросъпротивителни отоплителни устройства и системи) – термопомпи въздух-въздух (климатици) и термопомпи въздух-вода;
- на пелети;
- фотоволтаични системи за собствено потребление.
Ограничението по отношение на фотоволтаичните системи е приложимо само спрямо кандидати от енергийно бедни домакинства (домакинства получаващи помощи за отопление през отоплителния сезон съгласно Регистъра на МТСП), при условие че кандидатстват за подмяна с термопомпа „Въздух-Въздух“ и монтаж на фотоволтаични системи.

Проектното предложение включва изпълнение на мерки за провеждане на информационно -комуникационни кампании за промяна на поведението и въвеждане на ефективен механизъм за инвестиции в алтернативни на твърдото гориво отоплителни инсталации за населението. Проектът ще допринесе за подобряване качеството на атмосферния въздух чрез намаляване емисиите на ФПЧ10 с източник битово отопление с твърдо гориво за територията цялата община, като целевите групи са: 4 257 жилища на територията на общината и население към 2025 г. – 206 964 души.

Финансиране: Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз по процедура чрез директно предоставяне на конкретен бенефициент № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“