Лятото е периодът в годината, когато се радваме на слънцето на плажа, в планината, в градината, но за да си гарантираме, че ще извлечем само ползите за здравето ни, е необходимо да бъдм информирани и за опасностите. Затова особено полезни са съветите на бургаския онкохирург д-р Николай Киселков, който е един от най- утвърдените и опитни специалисти при и диагностика и оперативно лечение на доброкачествени и злокачествени кожни образувания, сред които липоми, атероми и други, тумори на млечната жлеза, стомаха, дебелото и право черво и други. Д-р Киселков е част от екипа на Комплексен онкологичен център Бургас от 1999 г. до момента.
„Задължително е да се използват слънцезащитни кремове с най-висок фактор. Както знаем климатът се променя, UV лъчението е много интензивно и особено при бялата раса кожата не е защитена. Това води до увеличаване рисковете от карцином на кожата и меланом, който е най-злокачественият тумор в човешкото тяло. Той се причинява от екстремното излагане на слънчеви лъчи и изгаряния, така че за всеки се препоръчва носенето на шапка и слънцезащита, както и стоенето на сянка.“, обясни д-р Киселков.
Той посочи кога човек трябва да наблюдава промените по кожата си.
„Всяко пигментно образувание по кожата трябва да бъде наблюдавано, особено когато имаме някаква бенка или пигментно петно и то започне да променя своя цвят, размер, започне да кърви. Всяка промяна, трябва да бъде наблюдавана и да насочи пациента към дерматолог или към хирург-онколог. При нас работят великолепни специалисти.
За разлика от рака на кожата, който често е лечим, при меланома нещата са много по-сложни и изискват много по-комплексно обслужване. За късмет - гражданите на Бургас може да са по-спокойни от това, че КОЦ е един от трите центъра в България, които активно се занимават с лечение на меланом, понеже разполагаме със специфична апаратура, която може да стадира максимално добре заболяването, което да доведе до правилното лечение.“, каза д-р Киселков.
Комплексният онкологичен център – Бургас разполага с Гама Сонда, която е с най-високо качество за страната ни. В България има само още два такива апарата – в София и Пловдив
За пациентите с меланом е важно как той ще се диагностицира. „Пациентът трябва да премине през преглед при дерматолог, след което се насочва към хирург-онколог. След първоначалното изрязване на меланома, което трябва да е максимум половин – един сантиметър и след излизане на хистологичния резултат, пациентът се стадира чрез PET скенер. КОЦ – Бургас разполага с последен модел PET скенер (Позитронно-емисионна томография), който стадира заболяването, защото може да установи във всеки един орган наличието или липсата на метастази. Метастазите трябва да са около 1-2 мм, за да се видят на PET скенера. Когато се направи това изследване и се установи, че пациента няма метастази, идва мястото на Гама сонда, чрез която ние целенасочено търсим лимфни метастази в регионалния лимфен басейн на меланома, чрез маркиране с радиоактивен изотоп. Тази Гама сонда помага да открием микро метастаза, дори и 1 мм, в лимфния възел, което променя стадия на пациента и съответно той получава нужното лечение. Ако не се направи тази т.нар. сентинелна биопсия, метастазата се изтърва и ние вярваме, че пациентът е в първи стадий, докато той е в напреднал стадий. По този начин се назначава лечение, което спасява живот.“, каза още д-р Киселков.
0 Коментара