В затвор в Смолян, Южна България, Георги Филянов смесва 500 литра мляко, за да произведе традиционно сирене в затворническата млечна фабрика, чиито продукти са спечелили потребители от всички краища на страната, съобщават AFP, цитирана от Agerpres и Digi24.
"Това е интересна работа, нито твърде трудна, нито твърде лесна", казва Филянов, който е осъден на две години и половина затвор за трафик на наркотици, но е освободен предсрочно, след като присъдата му е съкратена благодарение на работата в затвора. Филянов е последната история на успеха в млечния завод, разположен в затвора в Смолян, където лишените от свобода произвеждат едни от най-ценните млечни продукти и сирена в България.
Мандрата "Герзовита" е плод на въображението на бившия директор на затвора Христо Солаков, който е търсил начин да произвежда храна вътре в затвора и да помага на затворниците да се подготвят за живот навън. От отглеждането на стада кози и крави до производството на сирене, затворниците участват в целия производствен процес.
Желано от любителите на сирене и продавано в специализирани магазини, производството на затвора не може да се справи с търсенето. "В началото имахме само говеда, но не беше печелившо, млякото, което продавахме, не покриваше разходите ни", казва Христо Солаков, на когото е хрумнала идеята да преработи суровината и да "затвори кръга".
Успехът на този залог надминава всички очаквания. "Мътеница, сирене и българско кисело мляко - нашите продукти не съдържат нито консерванти, нито добавки", което оправдава по-високите цени от тези на конкурентите", твърди 62-годишният бивш директор на затвора.
Докато половината от производството на фабриката е предназначено за други затвори в България, останалата част се продава на пазари и в хранителни магазини на по-високи цени от продуктите на конкурентите. Открита през 2010 г., млекарницата в Смолян е единственият успешен рехабилитационен проект в България, който позволява на затворниците да намалят присъдите си и да печелят малка заплата от няколкостотин евро на месец - пари, които могат да харчат в затвора или след освобождаване
Това кара затворниците да са нетърпеливи да използват придобитите си отговорности и умения след освобождаването си. "В миналото мандрите бяха ограбвани, сега мандрата е в затвора", шегува се Христо Солаков, намеквайки за българските партизани от Втората световна война, които са крали от селяните, за да оцелеят. Но Солаков трябва бързо да стигне до града: той се надява да получи местно финансиране, за да разшири продуктовата си гама с гама от "сирена", продукт, ценен на всички Балкани.
0 Коментара