Абонатите на А1 и "Виваком" едва ли ще получат компенсации заради това, че останаха часове наред без мобилни услуги. В същото време регулаторът - Комисията за регулиране на съобщенията, не дава знак, че двата телекома може да понесат сериозни санкции за това, че допуснаха за продължително време да бъде парализирана работата на редица бизнеси и администрации в страната.

Оказва се, че законодателството е изключително щадящо към трите телекома в случай на преустановяване на услугата, която са продали на клиентите си, съобщава Сега.

"За нарушение на потребителските права те дължат компенсация, когато услугата е прекъсната повече от 8 часа, а и при двата инцидента времето на прекъсване е под определената норма", обясни днес пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров.

Но дори и аварията да беше по-продължителна от 8 часа, компенсацията за потребителите е направо смешна - тя е едва 1/30 от месечната вноска, което на практика е около 1-2 лева отстъпка.

Един от мобилните оператори - А1, много щедро обяви, че като компенсация ще предостави неограничени възможности за комуникация - минути, мегабайти и скорост, на всички свои клиенти. Само че по-голямата част от потребителите имат абонамент именно за неограничени разговори и интернет, което на практика означава, че няма да получат никаква компенсация.

Шефът на Комисията за регулиране на съобщенията е много предпазлив в коментарите за двата инцидента и дали ще бъдат предприети санкции извън тези за нарушените права на потребителите.

Днес в КРС Димитров покани на среща шефовете на трите телекома, за да обсъдят причините за срива в мрежите на А1 и Виваком и моделът на реагиране при такива инциденти, които засягат не само частните потребители, но функционирането на цялата държава. След срещата регулаторът излезе с лаконично съобщение, че са обсъдили да бъдат актуализирани нормативната уредба и общите правила на мобилните оператори, така че потребителите своевременно да бъдат уведомявани при възникване на инциденти и компенсирани при щети. Все още тече 7-дневният срок, даден на мобилните оператори за вътрешни проверки за причините за инцидентите.

"След преглед на всички събрани факти около двата инцидента, ще се прецени какви санкции да бъдат предприети", каза преди това пред БНР председателят на КРС Иван Димитров. Той припомни, че ще се чака и одит на независима структура.

Както стана ясно, причина за срива в мрежата на Виваком миналата седмица за няколко часа, бе рутинна промяна в софтуера на мрежата. За вчерашния срив в мрежата на А1 Димитров посочи, че е вследствие на авария на един от модулите, които управляват трафика на 2G и 3G мрежата. И в двата случая мобилните оператори доста късно реагираха със съобщения за възникналите затруднения за водене на разговори и ползване на интернет.

"Когато има рутинни промени, е нормално гражданите да бъдат информирани за това, както и при възникнали аварии да се следва модел на работа, при който бързо потребителите да бъдат предупредени и да се покаже, че се работи по въпроса", каза още Димитров.

От "Активни потребители" са възмутени от препоръките, които дадоха от А1. "Вместо реални компенсации заради преустановената услуга, те ни предлагат като алтернатива да ползваме услугата VoLTE и VoWIFI, което е нещо като viber - провеждане на разговори и пренос на данни през интернет, без да е необходимо да сте в покритие на мрежа", коментира Богомил Николов. Действително от А1 отбелязаха, че по време на "временните смущения" абонатите на компанията, които използват VoLTE и VoWIFI, са можели да провеждат разговори безпроблемно. "Затова А1 препоръчва на клиентите редовно да проверяват настройките на своите мобилни устройства и по възможност да активират тези функционалности", се казва още в съобщението на мобилния оператор.