Папа Франциск посвети голяма част от своето слово "Урби ет Орби" (Към Града и към света) на призива за мир. Той изненадващо се появи на балкона на базиликата "Свети Петър", поздравяйки тълпите, събрали се на изпълнения с лалета площад Свети Петър. След това той предаде текста на речта си, за да бъде прочетен от архиепископ Диего Равели, майстор на папските литургични тържества.
„Христос, моята надежда, възкръсна“, обяви папа Франциск, като призова вярващите да обърнат поглед към празния гроб. Той говори за възкресението не като за абстрактна идея, а като за жива сила – такава, която предизвиква, лекува и дава сила.
"И днес - каза папата - той взема върху себе си цялото зло, което ни потиска и го преобразява."
"Любовта триумфира над омразата, светлината над мрака и истината над лъжата. Прошката триумфира над отмъщението", каза той. „Злото не е изчезнало от историята. То ще остане до края, но вече няма надмощие. Вече няма власт над тези, които приемат благодатта на този ден.
Но думите му не бяха просто прокламация на вяра – те бяха вик към човечеството, за човечност. Погледът на папата, дори в този момент на радост, не се отклони от страданието.
Мир в Светите земи и в целия Близък изток
Папата първо говори за Светите земи, „ранени от конфликти“ и дом на „безкраен изблик на насилие“. Той разшири своята близост, по-специално, с хората от Газа и с християнската общност в анклава, където „ужасният конфликт продължава да причинява смърт и разрушения и да създава драматична и плачевна хуманитарна ситуация“.
„Апелирам още веднъж“, каза той, „за незабавно прекратяване на огъня в ивицата Газа, за освобождаване на заложниците… и за достъп до хуманитарна помощ“.
Той отново призоваха международната общност да действа и „да се притече на помощ на гладуващи хора, които се стремят към мирно бъдеще“.
Молитвите на папата бяха насочени към християнските общности в Ливан и Сирия, „преживяващи в момента деликатен преход в своята история“. Понтифекса призова цялата Църква „да пази християните от любимия Близък изток в своите мисли и молитви“.
Обръщайки се след това към Йемен, „преживяващ една от най-сериозните и продължителни хуманитарни кризи в света поради войната“, папа Франциск прикани всички участници да намерят решение „чрез конструктивен диалог“.
За изцеление от всяка политическа нестабилност
За Украйна, „опустошена от война“, той призова дара на мира на Възкръсналия Христос. Нека всички участници, каза той, да продължат усилията за „справедлив и траен мир“.
Той говори и за Южен Кавказ, където дългогодишното напрежение изисква спешно помирение. По-специално Франциск се моли за окончателно мирно споразумение между Армения и Азербайджан и за изцеление в региона.
За Западните Балкани папа Франциск се помоли Великденската светлина да вдъхнови лидерите да успокоят напрежението и да отхвърлят дестабилизиращите действия, избирайки вместо това пътя на хармонията, заедно със своите съседи.
0 Коментара