След два месеца преговори с ЕК има предпоставки в рамките на тази година България да получи второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост - в ранната есен, като то ще е на договорената стойност от малко над 1 един милиард лева. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев.
До две седмици и след консултации в Еврокомисията ще стане ясно и дали за част от обявените като рискови за изпълнение проекти също няма да има отказ. При предоговарянето на плана с Брюксел страната ни се отказва да изпълни реформите за либерализация на пазара на ток за битовите потребители от средата на тази година и да забрани със закон производството на електроенергия от въглища от 2038 година.
    Освен шестте проекта по ПВУ, от които страната ни се отказва заради липса на време да бъдат изпълнени, по още 11 ще има редуциране на финансирането по същата причина, но за сметка на това ще се увеличат парите по проекти, които ще се изпълнят:
      "Линия номер три на метрото в София - от 217 милиона до 282, тоест увеличение с близо 65 милиона. Нов подвижен състав за нуждите на метрото в София - нови 8 влака, 84 милиона допълнителни. Модернизация на психиатричната помощ - от 23 милиона на 36 милиона, увеличение с близо 13 милиона. Създаване на система за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха - от 99 милиона на 136. Общата стойност на увеличените средства по тези проекти е 485 млн. лв.", обяви Томислав Дончев.
      Като цяло не се очаква България да получи по-малко средства по ПВУ заради неговото предоговаряне, нещо повече - по думите му може да получим повече, отколкото можем да инвестираме. Това би дало шанс над 1 милиард лева да се инвестират в отбранителната индустрия, ако Европейската комисия разреши средствата от плана да се насочат към целите на този за превъоръжаване:
      "Тече интензивен политически диалог по темата. Мисля, че има много-много висока степен на вероятност да бъде направена подобна промяна в регламента, това да се разреши и ние да успеем да инвестираме средствата в друга сфера, която също ще донесе ползи на страната".
      Отлага се либерализацията на пазара на ток за битовите потребители - такава реформа по плана няма да се изпълни, е категоричен Дончев:
      "Хората изобщо не са готови за това. Нито е правена кампания как да търсим най-добрата оферта, най-добрия търговец. Нито е разработен в годините назад адекватен механизъм как най-уязвимите потребители да бъдат подпомагани".
      И още - със закон няма да се забранява производството на електроенергия от въглища от 2038 година, предвижда новият дизайн на плана и е в процес на предоговаряне, но със сигурност ще поискаме отново второ плащане и то вероятно ще е факт до края на тази година:
      "И искрено се надявам, ако междувременно до края на сесията на този парламент бъдат приети всички закони, България да е в състояние да получи второ плащане ранната есен на тази година", каза Томислав Дончев.