Отключване на потенциала за офшорна вятърна енергия в Централна и Източна Европа.Това заяви Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) на Международната конференция. Според него, вятърната енергия ще доведе до значително по-ниски цени и ще има положителен ефект върху икономиката.
Вятърните мощности ще играят също важна роля в балансирането на нарастващия брой фотоволтаични централи в България, докато не се въведат нови големи мощности за съхранение на енергия. Вятърната енергия е значително по-евтина от въглищни топлоцентрали и от внос на електрическа енергия от газови източници, което ще намали разходите за енергийни доставки.
Владимиров подчерта, че България, Полша, Хърватия и Румъния имат потенциал да развият офшорни вятърни паркове с общ капацитет от 15 ГВт до 2030 г. и 40 ГВт до 2050 г. За да реализират този потенциал, тези държави трябва спешно да преодолеят управленските дефицити, които възпрепятстват по-бързото развитие на сектора.
Въпреки че потенциалът за изграждане на вятърни паркове е значителен, реализацията на редица проекти е блокирана от координирани дезинформационни кампании и руско влияние. Вятърната енергия има не само икономически, но и стратегически значение за националната сигурност, подчерта експертът.
Вятърните паркове могат да създадат нова индустрия в региона, да осигурят работни места и да стимулират растежа на регионалната икономика. Според Владимиров, България пропуска възможност да участва активно в този процес, което би могло да доведе до значителни икономически ползи за Черноморския регион.
По време на форума, депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев акцентира върху важността от приемането на законодателство за офшорната вятърна енергия в България. Той също така предупреди за очакван недостиг на електрическа енергия през началото на 2024 г., подчертавайки, че трябва да се изградят допълнителни съоръжения за производство на електрическа енергия в кратки срокове.
Добрев посочи две основни причини за нуждата от развитие на офшорна вятърна енергия в България: първата е дефицитът на съоръжения за генериране на електрическа енергия, а втората - необходимостта от привличане на повече инвестиции за стимулиране на икономиката и увеличение на приходите в бюджета.
1 Коментар
ЕВГЕНИ
2024-11-22 12:11:04ОФШОРНИ КОМПАНИИ ЩЕ СТИМУЛИРАТ ИКОНОМИКАТА И УВЕЛИЧАТ ПРИХОДИТЕ В БЮДЖЕТА В СТРАНАТА НИ. ХА,ХА,ХА,ХА ! ДА ЖИВЕЯТ КОМИСИОННИТЕ ! ЗА НАША СМЕТКА.