Вече се чуха две сериозни заявки в политическото пространство. Това обясни пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов.

„От една страна са ПП, ДБ и силите, които искат промяна в досегашната система. От другата е Бойко Борисов, който каза, че ще говори с Изпълнителното бюро на ГЕРБ и ще поиска възможност за водене на преговори за евентуално съставяне на правителство с БСП и ДПС. Става дума за осветляване и поемане на политическа отговорност“.

Аламанов смята, че ситуацията е доста притеснителна, не само заради войната, която се води в Украйна и останалите кризи по света, но и заради силното напрежение в обществото у нас.

„Ако партиите искат да привлекат хората, които не гласуват, очевидно трябва да подходят различно. Но и самите хора трябва да разберат, че цупенето в ъгъла не води до нищо конструктивно. Управление ще има, така или иначе.

Неучастието в изборите означава оставане на твърдите партийни ядра. И ако има някакъв корпоративен или купен вот, той ще определи и бъдещето на тези, които не гласуват. Ако отидат и гласуват, може би ще стане нещо различно. Човек не може да бъде изморен от правото да определя бъдещето си.

Не виждам какво толкова изморява хората да отидат до урните и да дадат своя вот. Става за десет минути“.

Няма възможност за машинно гласуване, а за цъкане по машина, която да изплюе бюлетина и тя да бъде преброена ръчно, посочи още Аламанов.

„Това не е машинно гласуване, а използване на скъп принтер, за да се мимикрира все едно, че има машинно гласуване“.

Ниската активност не е функция на машините, а на отвращението на хората от политическите сили, заяви той.

„И този парламент беше поредният, от чиято трибуна се чу призив да не се говори като по време на предизборна кампания. Избирателите трябва да накажат тези политически сили, като отидат да гласуват“.

Всеки път се удивлявам от новите начини, които някои изчезващи политически формации измислят, за да предизвикат някакво внимание към себе си. Така Аламанов коментира уведомлението на ИТН за провеждането на референдум за свикване на Велико народно събрание и промяната на държавното ни устройство от парламентарна към президентска република.

„Начините, по които в България се искат референдуми, са важни. Концепцията ,че народът не е глупав и може да се изкаже по всякакви теми е заблуда. Народът не е компетентен по всякакви теми. Лесно е да се стигне до подвеждане от ловки политически измамници. Хората могат да бъдат подведени много лесно“.