е може да има компрометиране на пробите, които правим за коронавирус у нас.

Това заяви доц. Георги Попов, началник на Катедрата по инфекциозни болести във ВМА и член на Кризисния щаб пред БНР.


"Пробите във ВМА са взети и транспортирани според инструкциите. От болниците в страната също идват взети и транспортирани проби, съгласно инструкциите. Никъде не се допуска грешка. Персоналът е обучен, но и сертифициран, за да извършва тази дейност", категоричен беше доц. Попов.
Проби за коронавирус се вземат от днес и от всички пациенти в страната, настанени в интензивните болнични отделения. Информация за тях ще се събира от Министерството на здравеопазването и ще се подава към Кризисния щаб за коронавируса.

Няма да се издирват хора, които се лекуват от грип или респираторни заболявания в домашни условия, за които няма информация, че идват от държави с разпространение на Covid-19.

Доц. Георги Попов коментира, че вероятно вече в България има хора, заразени с коронавирус, но може би формата наподобява грип и минава в по-кратко време.

Той беше категоричен, че при отчетена първа положителна проба за коронавирус в страната ще бъде съобщено на медиите, за да информират обществото.

"Не да се презапасяват с продукти, но да имат под ръка лекарства, хранителни продукти и вода за поне една седмица", каза той. Специалистът обясни, че лечението е неспецифично и няма медикаменти, насочени срещу вируса.

Хората не трябва да се плашат от това заболяване, каза още доц. Попов.

"Средната възраст на засегнатите от коронавируса е 59 години, по неуточнени от науката причини той не засяга децата от 0 до 10 години или ги засяга в безсимптомни и скрити форми", обясни доц. Попов и уточни, че сравнително нисък е процентът на починалите.