Д-р Ивелин Коев завършва Медицински университет Варна през 2014 г. Продължава обучението си в Страсбург (Франция). Печели стипендия от Интернационална Медицинска Асоциация – България (ИМАБ) за специализация в университетска болница Hadassah Medical Centre (Йерусалим, Израел) и придобива специалност по кардиология през 2020 г. Завършва множество курсове за допълнителна квалификация в Бирмингам, Лондон (Великобритания), Брюксел (Белгия), Виена(Австрия), Париж(Франция), Лугано (Швейцария), Монако и др.
Д-р Коев развива научна дейност и преподава в University of Leicester между 2022 и 2024 г. Научните му интереси са в сферата на предсърдното мъждене и иновациите в електрофизиологията и ефективното им клинично приложени. Многократно изнася научни презентации на най-големите международни конгреси по кардиология и електрофизиология. Има над 30 публикации в реномирани международни научни списания. Д-р Коев говори свободно английски, руски, френски и иврит.
От началото на 2025 г. е част от екипа по електрофизиология в МБАЛ ‚Сърце и Мозък‘ Бургас.
- Д-р Коев, работили сте във Франция, Израел и Англия. С какво бяхте привлечен да се завърнете и да работите в България?
Основната причина е възможността да приложа това, което съм научил в чужбина, при лечението на българските пациенти и да бъда близо до семейството си. Високотехнологичните болници от веригата на Български Кардиологичен Институт са оборудвани на световно ниво и предлагат страхотни условия за работа. Това позволява на персонала да се концентрира върху най-важното, а именно здравето на пациентите. В разговора ми с ръководството бързо разбрах, че споделяме общи цели – динамична, ефективна и безопасна работа в името на пациента. Възможността да работя с едни от най-добрите специалисти в страната от всички специалности също беше важен фактор за моето решение.
- Какво пробуди интересът Ви към ритъмните нарушения на сърцето?
Вярвам, че хората, с които съм работил, са основната причина да избера да се занимавам с лечението на аритмиите на сърцето. В кардиологичния институт в болница Хадаса в Йерусалим попаднах на страхотни ментори, като проф. Беласен и проф. Лурия, които положиха основите на интереса ми към електрофизиологията. Това е болница, която редовно попада в топ 200 в света. Там се научих и най-важния подход в кариерата ми като кардиолог – винаги да питам „защо“, което ми помага, както в диагностицирането на по-комплексни случаи, така и да не работя хаотично, а зад всяко мое решение да има конкретна обосновка – логична и доказана научно.
- Прекарвате 3 години в университетската болница в Лестър, Англия, която има най-голямото кардиологично отделение в страната. Каква е основната разлика между британската и българската система?
Убедил съм се, че няма перфектна здравна система. Всички знаем недостатъците в България, но това трябва да ни мотивира, а не да ни обезкуражава. В Англия нивото на здравните услуги е изключително високо и иновативно, но има дълги листи на чакащи – както за преглед, така и за процедури и операции, които понякога достигат до повече от година. Убедено мога да твърдя, че болниците на Български Кардиологичен Институт осигуряват най-доброто от двете системи – бърз достъп до консултация със специалист и високо ниво на грижа за пациента. Медицина на световно ниво е на една ръка разстояние.
- С какво допринесе подспециализацията Ви в Англия към развитието Ви като електрофизиолог?
Натрупах огромен опит в целия спектър на лечението на аритмиите, например във високоспециализирани процедури като епикардна аблация, които се правят в малко центрове в Европа. Мои ментори бяха проф. Андре Ънг (президент на Британското Кардиологично Дружество) и д-р Рияз Сомани. Те не само ми помогнаха да придобия самостоятелност в инвазивните процедури, но и запалиха в мен интереса към иновациите в електрофизиологията и научната дейност. Така станах част от екипа, който създава първото в света виртуално отделение за пациенти с аритмии, и от екипа, открил алгоритъм, чрез който с помощта на изкуствен интелект се оценява рискът от внезапна сърдечна смърт. Горд съм, че работих активно и към университета в Лестър, който наскоро изпревари този в Оксфорд в класацията за научна дейност и се класира на 2-ро място във Великобритания.
Смята се, че в България трудно може да се прави наука, но във високотехнологичните болнични комплекси ,Сърце и Мозък’ можем да опровергаем това.
- Какво е важно да знаят пациентите с аритмии?
В България информираността на хората относно аритмиите не е на необходимото ниво. Това е проблем, който се нуждае от повече гласност, за да разберат пациентите, че зад сърцебиенето може да се крие сериозно заболяване. Безспорно най-честата аритмия в световен мащаб е предсърдното мъждене. Един от четири души на възраст над 65 г. страда от това заболяване. Най-важното е да се диагностицира навреме, защото забавеното лечение може да доведе до най-тежкото усложнение, а именно инсулт. Отлагането на аблацията, когато пациентът има показания за такава, намалява шансът за успех. Аритмиите могат да бъдат и животозастрашаващи, като предизвикват загуба на съзнание, намалена функция на сърцето или дори внезапна смърт.
,Сърце и Мозък’ разполага с най-новите технологии, с които висококвалифицирания екип по електрофизиология може да лекува инвазивно всички аритмии, като успеваемостта е над 90% при риск от усложнение под 1%.
При моите прегледи винаги обръщам внимание на профилактиката и промените в начина на живот – така с малки усилия могат да се предотвратят големи и неприятни усложнения.
- А какво всъщност представлява аблацията?
Аблацията е миниинвазивна процедура, при която достигаме до сърцето през вена в дясното бедро. След това изграждаме 3D карта на сърцето, чрез която откриваме от къде точно започва аритмията. Чрез специални катетри след това „изгаряме“ проблемната зона. Пациентите остават под наблюдение и на следващия ден се изписват. На контролните прегледи, които следват се следи състоянието и при необходимост се ревизира терапията, според индивидуалните нужди на пациента.
- Защо решихте да преглеждате и във Варна?
Родом съм от града и смятам, че мога да допринеса за лечението на пациентите. Към момента няма друг електрофизиолог в региона, който да е сертифициран на най-високото ниво по електрофизиология от Европейската Асоциация по Аритмии. Със сигурност в града има много пациенти с аритмии и бих искал да им предложа лечение на европейско ниво. Прегледите ще бъдат в събота, което ще е удобно и за работещите през седмицата.
За да бъдете консултирани или прегледани е необходимо да запишете час в МБАЛ ,Сърце и Мозък’ Бургас на тел. 056 703003. За прегледи в „Медицински център – Янев“ във Варна записванията стават на тел. 0899 828833.
0 Коментара